Spánek ročního dítěte. Máte radu, jak to udělat, aby vydržela třeba i hodinu?

Zodpovězené
21. led 2021

Dobrý den,

již jsem se na toto ptala v diskuzi, ale zajímá mne ještě názor odborníka ☺️.
Už mě pomalu začíná přepadat zoufalství. Moje dcera oslavila teď rok, je kojená. Chodí spát v 8 hodin večer, usne u prsa, ale vzbudí se asi tak za 10 minut a pláč, musím k ní přijít a dát jí prso znovu (ale jen dudlá), usne a já odejdu a opět po 10 minutách další pláč. A takhle se to opakuje do té doby, než si jdu k ní lehnout. I tak se v noci budí poměrně často (v průměru tak co dvě hodiny, někdy i třeba po půl hodině), ale mlíko pije málokdy, sloužím jako dudlík. Normální dudlík samozřejmě odmítá odmalička.

Jsem z toho už trochu zoufalá, mám starší dceru, kterou bych taky ráda uspala také v klidu u ní v pokojíčku. Na sebe nula času.. když nejsem osprchovaná, tak už pak ani nemám šanci si do té sprchy dojít, nic prostě. Natož nějaký manželský život.

Máte radu, jak to udělat, aby vydržela třeba i hodinu?

Už jsem vzdala přendávání do postýlky, na večer dostává večeři (někdy hustou polévku, jindy masozeleninu.., hladem to není..). Přes den se teď moc kojit nechce, dělá u toho tolik blbinek, otáčí se, stoupá si. Nejsem úplně příznivec dlouhodobého kojení, třeba tak do půl roka bych klidně přestala. Ale myslela jsem, že to půjde samo, ne abych udělala ze dne na den odstav. Na to dcera ještě není připravena. A ani nevím, jak bych ji jinak uspala...

Je to dost živé a šikovné dítě. Chodit začala v 11 m., podél nábytku už snad po půl roce. Přes den má neustále úsměv na tváři. Ale ty noci, to je hrozné. Nyní je starší dcera nemocná a je nemožné se jí věnovat víc, což mě strašně trápí, protože i ona mě potřebuje a manžel je často na noční.

Omlouvám se za takový sloh, snažím se situací přiblížit co nejvíce a nevím, co vše by Vám mohlo pomoci ☺️.

Děkuji

Hezký den,

úplně rozumím, jak se teď cítíš. Nevyspalá a rozmrzelá, protože opravdu nevíš, co znamená se dobře vyspat. Tak dobře to znám.
Velmi důležité je, aby Ty jsi byla v pohodě. Vím, že se to lehčeji řekne než dělá s dětmi za zády, ale opravdu je to ta nejpodstatnější část.

Nebudeš-li Ty v pohodě, s dostatkem trpělivost a alespoň trochu odpočatá, bude se Ti to neustále v dětech zrcadlit a nebudeš mít dostatek síly na celý den a užívání si s nimi.
Mám pár věcí k Tvému dotazu, zkus na ně odpovědět a zamyslet, třeba Tě to navede nějakým dalším směrem.

1) Jak to máte přes den? Nosíš ji třeba v šátku nebo nosítku, aby se Tě nabažila? Aby opravdu ukojila tu svoji potřebu Tebe, toho cítit Tě? Pro miminko je pocit naplnění velmi důležitý.

2) Je reálné, aby v noci k malé vstával partner, aby ty ses opravdu vyspala? Alespoň třeba o víkendu, opravdu i jedna noc dělá zázraky.

3) S uspáváním starší dcery je taky reálné, aby někdy v tuto dobu malou hlídal partner? Aby ty ses opravdu mohla na 100 % věnovat té starší?
Jestliže je to v týdnu, kdy partner není doma, zkuste spát všechny společně.

4) Najdi si čas pro sebe. Vím, že se Ti to teď může zdát jako sci-fi, ale opravdu i hodinová procházka dělá zázraky. A jak jsem psala, děti vycítí, pokud my rodiče (hlavně máma) je v nepohodě.

Budeš-li se chtít něco doptat, popsat ještě blíže nějakou situaci, jsem tady 🙂.
Držím palečky, aby ses co nejdříve dobře vyspala 🙂.

PS: Buď k sobě laskavá. Děláš to nejlepší co umíš, zkoušíš možnosti, které máte, hledáš vaši společnou cestu. Jsi máma dvou dětí, teprve JEDEN rok je pro Tebe vše nové.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů