Stěhování kamaráda. Jak dcerce pomoci zvládnout odloučení?

Zodpovězené
6. únor 2022

Dobrý den,

mám dotaz, jak pomoci dceři.

Dcerce byly v listopadu 3 roky. Jsme na vesnici, dětí je tu spousta, ale ven moc nechodí. Po vsi jsme chodili neustále sami. Když jsme jednou za týden potkali maminku s prckem, byl to svátek a to šli jen honem hoďku ven a už zase domů. My jsme zvyklé trávit většinu dne venku. V létě jsme venku pořád, domů chodíme snad jen spát a na oběd 😁,ale i při nevlídném počasí chodíme hodně ven. Před 1,5 rokem se na vesnici přistěhovala maminka s o rok starším synkem a také jsou "hodně venčící typy" 😁, hned jsme se skamarádili, děcka také. Od té doby spolu chodíme ven několikrát v týdnu, vyrážíme do jiných obcí na jiná hřiště a krátké výlety. Děti se mají moc rády, dáváme si dárky na svátky, narozky, Vánoce. Děcka společně chodí do stejné školky, a i přesto se na sebe odpoledne těší. My si s maminkou sedly také maximálně a pořád si máme co říci.
Jenže teď se mají v létě o prázdninách stěhovat do města, cca 20 km od nás. Dcera o tom ví a kdykoliv se to zmíní, hrozně pláče, že už nebudou spolu chodit ven. Sice jsme jim vysvětlili, že se budeme stále navštěvovat, oni k nám, my k nim, ale dcera moc dobře chápe, že už se neuvidíme denně. Že nebudou chodit spolu do školky, že už nepůjdeme ven na procházku a jentak nezazvoníme na dveře, jestli se nechtějí přidat. Mně samotné je z toho velmi smutno, ale jsem dospělá, takže stěhování chápu a věděli jsme od začátku, že jednou to přijde.

Jak dcerce pomoci zvládnout toto období?

Když se jí někdo zeptá, jaké má kamarády ve školce, mluví jen o tomto. Hodně se na něj upnula a i on na ni. Jinak kamarádka má ještě roční holčičku a já mám 7měsíční, takže sourozence obě děti mají.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Hezký den, milá,

jeee, máte velké štěstí, že jste našly takto společně krásný vztah, jak vy maminky, tak i děti.

Chápu, že dcerka to může takto vnímat, když jsou spolu často a je jim dobře. Tady mohu doporučit mluvit o tom do té míry, dokud to bude příjemné. Zase ne to pořád rozebírat, ale když na to přijde řeč, tak to otevřít a malé sdílet možnosti, které to otevírá.

Třeba to, že budete moci jezdit na výlet, že se třeba potkáte někde na místě, které neznáte. Taky můžete vzít situaci jako příležitost, kdy si budou třeba posílat dopisy (obrázkové 😉 ).
A ještě mě napadlo vymyslet nějakou hru, díky které by jim oběma vlastně stěhování přišlo fajn. Teď mě úplně v rychlosti nic nenapadá, ale možná něco napadne Vás.

A tady asi víc než cokoli pomůže Tvoje trpělivost, objetí a čas.

Můžeš se přidat do naší fb skupiny Životem s dětmi - sdílení rodičů https://www.facebook.com/groups/zivotemsdetmi 🙂 a položit tento dotaz i tam, možná se s tím některá z maminek setkala a posdílí své zkušenosti ❤️.

Držím palečky všem. 🥰

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů