Strach ze školky. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
1. říj 2021

Dobrý den,

dcera, 3 r., se celé prázdniny těšila do školky. Povídaly jsme si o tom, jak to ve školce probíhá a co ji čeká. První 2 dny ve školce proběhly úplně v pohodě, pak přišel zlom a 3 dny tam moc nechtěla. Pak byl týden úplně v pohodě, jenže dostala rýmu, sice pár dní chodila s rýmou do školky, ale už se jí nechtělo. Od pondělí musela zůstat doma a už nechce o školce ani slyšet, pořád říká, že se bojí.

Celkově je víc ustrašená, když jsme jinde než doma. Pořád se ptá, jestli budu s ní a když jsem ji nechávala u babičky (je tam zvyklá být i týden v kuse), tak se opakovaně ujišťovala, že si pro ni přijedu. Jen doplním, že se mi v půlce srpna narodila druhá dcera.

Děkuji za radu.

Hezký den, milá maminko,

naprosto chápu, jak to je pro Tebe obrovská změna, že z těšení je najednou strach, slzy a obava, jestli se máma někam neztratí.

Je důležité si uvědomit, že se nejedná o nic neobvyklého, je to reakce na takto velkou změnu. U vás v podstatě dvojí změnu, narodila se jí sestřička. Něco, co i kdyby se na to chtěla připravit, tak to nejde.

Takže toho jednoduše pro ni jako pro tělíčko i dušičku může být moc. Potřebuje zpracovat tisíc změn, které se staly příchodem sestřičky a teď ještě tisíc změn s novým režimem a nástupem do školky.

Představ si, že Ty bys nastoupila do nové práce, kde máš nových 20 kolegů a 14 dní předtím by Ti manžel přivedl domů ještě jednu ženu a Ty by ses s ní učila žít (dělit se o mámu, dělit se o tátu, dělit se o pozornost, o všechno).

Jak by ses cítila? Co bys hledala? Nějaký bezpečný bod, přístav, kde se můžeš schoulit?
A přesně tohle potřebuje tvoje malá = náruč mámy, která tady pro ni vždycky byla, místo které je jasně dáno a je pevné v těch všech změnách. Pokud to je jen trochu možné, dopřej jí čas si zvyknout na situaci doma, prohlubuj váš vztah a důvěru, kterou v Tebe má. Opravdu není kam spěchat.

Postupem času uvidíš a třeba začnete za týden, za dva nebo za měsíc či dva do školy zase chodit. Opravdu je důležité, aby se cítila bezpečně.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů