Syn, 3 roky, neposlouchá. Co mám dělat, aby to bylo lepší?

Zodpovězené
27. dub 2022

Dobrý den,

mám 3,5letého syna, který je hodně živý. Chvilku neposedí, je usměvavý, veselý, milý. Je zaseknutý ve svém světě a nic nedělá na povel, ale vše musím opakovat minimálně 100krát a u všeho dělá blbosti.

Např. má si obléknout kalhotky, začne se točit, padat na zem, zahazovat kalhoty atd. Několikrát mu to řeknu v klidu, a pak začnu křičet. Kolikrát mi přijde, že jenom křičím. Někdy mě vytočí i maličkost. Normálně jsem klidná povaha a takhle bohužel křičím jenom na syna, a pak mě to mrzí.

Mám ještě 5měsíční holčičku, která vyžaduje hodně pozornosti. Syn se k ní chová úžasně, jen se synovi nevěnuji tak, jak bych chtěla, a to mě trápí.

Bohužel i ve školce dělá syn to samé.

Co mám dělat, aby to bylo lepší?

Děkuji za odpověď.

Hezký den, 😊

ono záleží, jestli je potřeba, aby dělal něco na povel. Chápu, že někdy je třeba se obléknout, aby se mohlo jít ven, nebo třeba vyčistit zuby atd. Na druhou stranu možná potřebuje syn více volnosti a předání zodpovědnosti.

Ale to jen hádám takhle hned na první dobrou, co mě napadlo. Protože z těch pár řádků nevidím celou situaci z nadhledu a nemůžu říct, že je to určitě vaše situace.

Každopádně pomáhá celý proces čehokoli (oblékání, čištění zubů, atd.) vytvářet společně s dítětem. Nevymyslet ho za něj a jen mu to dát na povel, ale tvořit jej s ním.

Druhá věc je, kdy to začalo a jak vnímá dalšího člena v rodině. Zda to může být taky aspekt, proč je ve svém světě. Je potřeba kouknout na všechny možnosti, vybrat jednu a na tu se soustředit a sledovat.

Budeš-li chtít, můžeme se spolu potkat osobně a projít podrobnosti a hledat způsob, jak najít příčinu.

Držím palečky a posílám hromadu trpělivosti. ❤️

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů