Syn ubližuje mně i dětem. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
18. čer 2021

Dobrý den,

mám 2,5letého syna. Je hodně akční, veselý, ničeho se nebojí a miluje objevování. Ale když má emoční pnutí, dožaduje se pozornosti, je unavený, tak kouše, štípne, nebo škrábne. Nejčastěji mě, ale i starší dcerku, nebo děti na hřišti. Na mladší děti je hodný, ale starší děti i puberťáky pokouší.
Pokud se mi nepodaří tomu zabránit, chytím ho za ručičky, donutím ho k očnímu kontaktu a důrazně mu řeknu, že takhle rozhodně ne. Že to děti i mě bolí, děti se ho bojí a nechtějí si s ním hrát. Pokud není vzteklý, musí se omluvit, což většinou sám udělá. Ale efekt moc nevidím. Nechci ho trestat fyzicky, už i to jsem zkusila (plácnutí přes zadek), ale nejen, že se pak cítím hrozně, ale jeho agresi to zhoršuje.

Jen dodám, že kousat začal v 10 měsících, kdy mu pomalu začínaly růst zuby, ale zuby už má všechny a stejně kouše.

Prosím o radu, už jsem opravdu zoufalá.

Děkuji

Hezký den,

ano někdy se děje, že děti koušou a štípou. Jak si sama napsala, bývá to většinou z důvodu toho, že má v sobě energii, kterou potřebuje dostat ven. Může to být klidně radost, euforie nebo udělat něco, čím zaujme pozornost.

V tomto období je třeba mít hooooodně trpělivosti a být malému opravdu za zadkem, aby nemohl fyzicky někomu ublížit (tak, jak to děláš). A určitě bych mu ukázala, jak může radost projevovat jinak. Třeba, že dotyčného pohladí, obejme, začne skákat, točit se.

Ukazovala bych mu to názorně, když Ty budeš mít radost.

Jednoduše se potřebuje naučit projevovat emoce "bezpěčně". Držím palečky a kdyby cokoli, jsem tady, případně ve facebookové skupince Životem s dětmi - sdílení rodičů.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů