Usínání u prsa. Nemáte nějaké rady?

Zodpovězené
7. únor 2021

Zdravím,

mám téměř 9měsíční dceru, zlaté miminko, moc šikovná, ale má velký problém s usínáním. Přes den usne v kočárku nebo v autě, večer výhradně u prsa. Když se mi podaří ji přes den uhoupat na sobě, za 20 minut se vzbudí a hystericky pláče. To samé, i když se uspí přes den u prsa (a náhodou se mi ji podaří přenést do postýlky). Když ji dám do postýlky, aby zkusila usnout sama, hned začne lézt, stoupat si a pak brečet, prostě se nedokáže sama uklidnit. Zkoušela jsem u postýlky sedět, stát, držet za ruku, zpívat, číst pohádky... NIC nezabírá.
Večer usne u prsa v pohodě, přeneseme do postýlky, ale začíná mě unavovat dělat jí v noci dudlík, když se vzbudí :(

Nemáte nějaké rady?

Ještě kojím, ale ráda bych už odstavila, tak se děsím usínání.

Díky

Hezký den, milá maminko,

úplně chápu, že je to náročné, hlavně když Vy sama se pořádně nevyspíte.
Malá je ještě opravdu malá a potřebuje zažívat pocit bezpečí. Cítí se spokojeně a bezpečně u Vás, když Vás má blízko a ví, že tam jste.
Asi Vás úplně moc nepotěším, co bych Vám úplně nejraději doporučila by bylo, abyste s malou spala v jedné posteli. Když Vás bude cítit, že jste blízko, často se výrazně sníží potřeba kojení a pokud ano, tak i pro Vás je to daleko příjemnější, protože ji máte hned vedle sebe a nemusíte nikam vstávat a brát ji z postýlky.

Přes den je to úplně stejné, chce Vám být blízko. K tomu je ideální šátek či nosítko. Kdy máte dítko u sebe a při tom můžete ještě dělat další věci.

Chápu, že to nemusí být úplně Vaše cesta, to je samozřejmě na vás, každopádně malá opravdu chce cítit ten pocit, že tam jste. Zkusila bych se na to zaměřit, klidně si s ní odpoledne jít lehnout. Neřešit, jestli je doma uklizeno nebo není a opravdu být s ní. Do postele si vzít třeba knížku a odpočívat u ní.

Chápu, že můžete být opravdu už unavená a bylo by fajn, abyste si našla čas jenom pro sebe. Malou nakojit a domluvit se s partnerem, babičkou či kamarádkou, aby si vzali malou a Vy si mohla dle sebe odpočinout (zajít si na procházku, přečíst knížku, dát si koupel, ...).

Bylo by fajn, kdybych znala ještě další indície, jak trávite čas přes den, kolik času tráví malá jen s partnerem, babičkou atd., abych mohla poradit ještě konkrétněji.
Budete-li mít ještě další dotazy klidně napište.

Držím palečky 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů