Vztekloun. Poradíte, prosím, jak jinak na něj?

Zodpovězené
2. únor 2021

Dobrý den,

náš synek, 20 měsíců, má zřejmě období vzdoru. Vzteká se, hází hračkami... snažím se vysvětlovat, že se hračky rozbíjí a nebude už moct si s něma hrát. Plácla jsem mu i přes ručičku, jenomže nic nezabírá. On to ví, řekne, že NE, že to nesmí, ale udělá to znova.

Přijde mi, že jsem jako matka selhala, že nemám žádnou autoritu, přitom je to takový "mamánek". Moc mě to trápí, říkám si, že třeba tohle období přejde, protože před tím takový nebyl, ale nevím.

Prosím, nějaká rada, jak na něj třeba jinak?

Moc děkuji za odpověď.

Hezký den,

Nikola

Krásný den, Nikol,

v první a nejdůležitější řadě, nemohla jsi jako máma selhat, protože jsi udělal maximum, které jsi v danou chvíli uměla.
Jsi tou nejlepší mámou, a není to žádná fráze, je to holý fakt. Moc dobře víš, že se snažíš ze všech svých sil, a to že to nejde podle Tvých představ či představ okolí, je jenom PŘEDSTAVA.

Koukni se na to z pohledu toho, že jsi máma 20 měsíců, učíš se naprosto novou roli, kterou si nikdy předtím nepoznala (i kdybys už měla ještě další dítko, byla bys v nové roli mámy, která má dvě, tři děti).

Uvědom si, jak dlouho někdo trénuje, aby mohl uběhnout maraton? Nejdříve se musí naučit chodit, že jo! Potom běhat, pak uběhne první kilometr, dva a až za pár let je schopen uběhnout maraton. Po cestě nasbírá nespočet různých zkušeností, vychytávek. Octne se občas úplně dole, kdy má pocit, že už to nezvládne, ale pak se zase rozběhne a trénuje dál. A pozor co je nejdůležitější... v každém jednom období, dělá to nejlepší, co umí. Dělá první kroky a 100x spadne, ale dělá to nejlepší, staví se na ty nohy, a takto pokračuje.

A přesně o tomhle je rodičovství.

Úplně k tvé otázce. Ohledně „období vzdoru“ jsem natočila video. Dávám do uvozovek, protože si myslím, že takové období vlastně neexistuje, dozvíš se ve videu proč.

A ještě jenom doplním, že to chce obrovskou trpělivost a důslednost.

Koukni na video a budeš-li mít další dotazy, jsem tady pro Tebe a ráda Ti dám pohled z venku, který se opravdu hodí, protože jsme často moc vtažené a uvnitř situace, že nevidíme možnosti 🙂.

Měj se moc krásně a budu se těšit na Tvé zprávy.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů