Zápis do školky. K jaké možnosti se přiklonit?

Zodpovězené
22. bře 2021

Dobrý den,

mám syna narozeného 4. září. Stojíme před otázkou, zda a kdy ho dát do školky. Nějak mě to netlačí, doma budu ještě dva roky s mladším sourozencem. Děti má moc rád, je to extrovertní typ. Neumí se však ještě samostatně obléknout či si dojít na WC. Pořád se mi v hlavě honí možnosti a já vůbec nevím, ke které se přiklonit.

a) dát ho do školky až za rok
b) dát ho do školky v pololetí na dvě dopoledne v týdnu (nevím, zda je dobré ho takhle uprostřed hodit do rozjetého vlaku)
c) dát ho do školky od září na dvě dopoledne v týdnu

Já to cítím tak, že bych si ho nejraději užila ještě rok doma. Do školy půjde určitě až v 7 letech, když je narozený na podzim a nevím, zda už by se ve školce ten 4. rok nenudil.

Moc děkuji za Vaše názory, rady a Váš čas.

Krásný den 🙂,

odpověď zdá se býti zde velmi lehká, sama sis v podstatě odpověděla 🙂. Udělej, to co cítíš. Chceš-li si ho ještě rok užít, nechej si ho doma a užívejte se navzájem i s mladším prďolkou 🙂. Vím, že to zní jako klišé, ale ty děti taaaaak rychle rostou a společný čas je k nezaplacení a upevňuje vztah.

S dětmi se můžete potkávat na hřišti nebo s nějakými kamarády doma, případně můžete společně chodit do kroužku, aby se nabažil společnosti dalších dětí.

Náš mladší je v lednu a zapsali jsme ho do školky, když měl 2 a 3/4 s tím, že bude chodit možná v těch třech. No nakonec byl v "normální" školce asi 2x někdy v březnu :D, a potom chodil 1-2x týdně do soukromé školičky do června. Takže pokud máte možnost, jak dosahem, tak i finančně, možná by i tohle bylo pro vás řešení. Školičky mají menší počet dětí a tím pádem atmosféra je tam zase trochu jiná.

Jinak, co se týče toho dát dítko do školky v pololetí, nevnímám v tom zásadní věc. V tom smyslu, že by nastoupil do rozjetého vlaku. Děti do školky často chodí různě, hlavně v mladším věku. Takže to nebude úplně jak ve škole, kdy se děti znají už půl roku v podstatě denně a mají vytvořenou partu. Určitě i ve školce nějaké tyto skupinky vznikají, ale jsou daleko flexibilnější a vše se tam více prolíná.

PS: Důležité je, abys ty byla v pohodě s tímto rozhodnutím. A to myslím opravdu na 100 %, ať už nechat doma nebo dát do školky na 1-2 dny. To je v podstatě zásadní. Jestliže budeš na pochybách, bude se to odrážet ve všech oblastech. Tvá nespokojenost (i kdyby podvědomá), tak reakce dětí.

Moc držím palečky a pamatuj, že každé rozhodnutí je správné 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů