Jak přirozeně urychlit porod a otevírání se před porodem?

Zodpovězené
18. únor 2019

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak správně postupovat při delším porodu? První jsem měla 15 hodin, po 8 hodinách kontrakcí po 4min a neotvírání se jsem kývla na epidurál, všechny tři dávky, ke konci píchnutí plodovky a oxytocin a i tak to bylo hrozné. Ale asi kromě stresu z prvního porodu a nedostatku podpory personálu/informací (na kurzy před porodem jsem chodila, ale to mi opravdu nepomohlo, na tu bolest se podle mě nedá připravit teoreticky, spíše je třeba podpora při porodu), jsem strávila hodně času v horizontální poloze, kdy často a dlouho natáčeli ozvy miminka, nešly jim z nějakého důvodu dobře natočit, čekali až se bude miminko pohybovat atd., což samozřejmě mohlo porod také prodlužovat. Jak se tomuto vyhnout a zároveň nic nepodcenit? Zároveň pak po náročném porodu nemá člověk sílu hlídat si další související věci, je rád, že to všichni nějak přežili. 🙂

Děkuji

Dobrý den,

z popisu vašeho porodu je velmi pravděpodobné, že porod byl dlouhý právě z důvodu, že jste neměla svobodný pohyb v otevírací době porodu. Vertikální pozice využívají gravitace, kterou dítě potřebuje k sestupování do pánevního vchodu. Také další podmínky, které jsou zásadní pro porod - přítmí, ticho, empatie a lidskost, pocit bezpečí, jsou zásadní pro to, aby porod mohl postupovat. Samotný stres pak vytváří napětí a tím bolestivější prožívání celého porodu.

Pro vás další porod a jeho lepší prožitek je důležité obklopit se lidmi - profesionály, kteří vám tyto podmínky umožní. Tedy najít si porodnici, která respektuje tempo porodu a přání žen, porodit bez zásahů. Dnes je velkým trendem mít dulu u porodu, která vám vytvoří bezpečný prostor, ve kterém se vám bude snáze rodit.

Porod není o přežití , ale o prožitku, který ženu posílí v roli matky. Držím vám pěsti.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová