Nepřirozený tvar kostrče. Jaký to bude mít vliv na porod?

Zodpovězené
8. črc 2020

Dobrý den,

když mi bylo kolem 15 let (nyní 26), zlomila jsem si kostrč o rám kola. Pamatuji si, jak mi doktor ukazoval rentgen a říkal, že se mi ten zlomený konec pohnul, takže není v původním tvaru, je zahnutý - blíže k pravému úhlu (nevím, jak lépe Vám to bez obrázku vysvětlit, asi jako když více ohnete prst a poslední článek nebo dva jsou navíc oddělené) - a mezi tím odděleným koncem a kostrčí se vytvořila chrupavka (nebo něco), aby se to spojilo.
Dále dodal, že pokud by mi to dělalo problémy, mám se dostavit a řešilo by se to operativně, ale pokud je mi ok, tak to můžeme nechat být. Nechala jsem to být, protože to jen bolí, když třeba dlouho sedím a učím se, tak když si stoupnu, tak se to ozve (ale není to žádná bolest, spíš to jen cítím). Jsem teď ve 28.tt, je zkouškové - tak se kostrč ozvala a mě napadlo, jestli to nemůže mít vliv na přirozený porod.

Mám to sdělit svému gynekologovi a v porodnici, nebo je to hloupost?

Pokud to má negativní vliv, nabízí se nějaká vhodnější poloha při porodu?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

určitě Vám doporučuji navštívit fyzioterapeuta, který může zjistit případnou odchylku a provést například mobilizaci kostrče, pro její lepší hybnost. Kostrč určitě hraje u porodu velkou roli, protože uhýbá při průchodu dítěte pánví směrem vzad.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová