Oxytocin a epidural. Za jakých okolností jej zvažovat? Jaké jsou pozitivní a negativní dopady?

Zodpovězené
27. čer 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, za jakých okolností mám zvažovat oxytocin?

Jsem prvorodička. Jaké jsou doopravdy pozitivní a negativní dopady?

Četla jsem, že při zvýšení oxytocinu jsou děložní stahy větší, ale že to může i plodu ublížit - udusit.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rizika podání léku oxytocin jsou popsány několika studiemi a zároveň je možno si je přečíst v příbalovém letáku. Tento lék by se neměl používat rutinně u porodu, jeho indikace by měla být se zvýšenou opatrností. Má několik možných rizik- hyperstimulace dělohy, bolestivější vnímání porodu, kyslíková tíseň u dítěte, ruptura dělohy, větší riziko poporodního krvácení, větší riziko ukončení porodu operativně...

Pokud tedy porod běží přirozeně, tohoto léku není potřeba.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová