Přenos oparu ze rtu pomocí jiných rtů na genitál v těhotenství. Je to možné?

Zodpovězené
8. únor 2024

Dobrý den,

mám dotaz. Jde o to, že opar na rtech před těhotenstvím jsem mívala a mám ho i teď. Jsem v 9. tt, ale genitální opar jsem ještě nikdy neměla a bojím se toho.

Zeptám se třeba blbě, ale jde přenést opar ze rtu pomocí jiných rtů na genitál?

Nebo když jsem už měla opar v životě, tak je jedno, kde už potom je?

Moc děkuji… Je to moje první těhotenství a mám strach :(

Dobrý den,

opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex. Tento virus přečkává v těle a často se znovu projeví ve chvíli, kdy je například snížená imunita nebo právě v těhotenství.

Inkubační doba oparu je cca 2 až 6 dní, proto je nutné zahájit včasnou léčbu a zabránit tomu, aby se opar přenesl ze rtů i na jiné části těla, tedy i na genitálie.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová