Budu mít nárok na mateřskou?

Zodpovězené
3. kvě 2024

Dobrý den,

od 1.9. 2023 jsem zaměstnaná na HPP a v listopadu jsem odešla na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, nemocenská trvá stále a termín mám 26.6. 2024. V předešlé práci mám odpracované jen dva měsíce. Potřebuji vědět jestli mám nárok nebo ne.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku.
Ptáte se, zda splňujete podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou).
Na PPM můžete nastoupit v rozmezí mezi 6. a 8. týdnem před očekávaným termínem porodu.
Ve Vašem případě je to v období od 1. 5. 2024 do 15. 5. 2024. Den nástupu si můžete určit sama. Na PPM můžete nastoupit přímo z nemocenské.

Pro nárok na PPM musíte ke dni nástupu splnit současně tyto 2 podmínky:
1. být nemocensky pojištěná - tuto podmínku splňujete, protože stále trvá Váš pracovní poměr
2. v posledních 2 letech být minimálně 270 dní nemocensky pojištěná - v současném zaměstnání jste v případě nástupu k 1. 5. nemocensky pojištěná 243 dní, v případě nástupu k 15. 5. jste nemocensky pojištěná 258 dní. Pokud Vaše předchozí zaměstnání bylo v období posledních dvou let a trvalo 2 měsíce, měla byste tuto podmínku také splnit.

Do doby 270 dnů se počítá také doba na rodičovské dovolené, doba neplaceného volna, doba řádně ukončeného studia (na střední, vyšší odborné, vysoké škole nebo konzervatoři) a doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Žádost o PPM Vám vystaví Váš gynekolog. Vy ji po vyplnění Vaší části předáte svému současnému zaměstnavateli. Ten ji předá Okresní správě sociálního zabezpečení, která PPM vyplácí.

Pokud byste potřebovala další informace nebo pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naší Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám klidný závěr těhotenství a vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz