Čerpání dovolené v těhotenství. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
29. dub 2022

Dobrý den,

mám nárok na řádnou dovolenou, pokud od 25. ledna jsem na pracovní neschopnosti, následně pak nastupuji na mateřskou dovolenou v červnu?

Dovolenou budu zřejmě vybírat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou....

Je-li dovolená daná 200 h na rok a směny jsou v nepřetržitém provozu, prodlužuje se dovolená ještě o dny, kde musí být pauza (pracovni doba 40 h týdne)?

Nebo po mateřské dovolené vyčerpám 200 h v kuse?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, jak je to s čerpáním dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Dovolená za (celý) kalendářní rok přísluší zaměstnanci, kterému v kalendářním roce trval nepřetržitě pracovní poměr k témuž zaměstnavateli a odpracoval u něho 52 týdnů v rozsahu stanovené pracovní doby. Nebudete mít tedy nárok na celých 200 hodin, ale jen na poměrnou část podle počtu odpracovaných hodin.

Podle informací, které jste nám napsala, budete mít nárok na dovolenou po skončení mateřské dovolené, a to na poměrnou část z celkového počtu hodin dovolené. Nemůžeme Vám dát konkrétní odpověď, na kolik hodin dovolené budete mít nárok. Je to z toho důvodu, že neznáme Váš termín nástupu na mateřskou dovolenou (PPM), dále zde zřejmě budou hrát také roli dny pauzy, o kterých jste psala. Za dny, kdy budete čerpat dovolenou po skončení mateřské, Vám vznikne další nárok na dovolenou.
Všechny dny dovolené, na které Vám vznikne nárok, vyčerpáte v kuse v době mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Konkrétní informace o počtu hodin dovolených byste měla získat u svého zaměstnavatele (účetní nebo personální oddělení).

Chceme Vás upozornit na to, že v době, kdy budete čerpat dovolenou, nebudete v ochranné lhůtě a nebudou se na Vás vztahovat určitá práva, např. Vám zaměstnavatel může dát výpověď (v takovém případě by se výpovědní lhůta přerušila nástupem na rodičovskou dovolenou a pokračovala, až po skončení rodičovské dovolené).

Přejeme Vám klidné a radostné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz