Insolvence a přímá adopce. Poradíte mi, prosím?

Zodpovězené
12. dub 2021

Dobrý den,

měla bych dotaz. S manželem máme společné oddlužení manželů. Zbývá nám poslední rok. Za pár dní se k nám dostane miminko díky přímé adopci. Jsem teď zaměstnaná na dobu určitou do konce roku. Ale ve stejné firmě jsem teď již 2 roky a 3 měsíce. Mám ale smlouvu na rok se zkušební dobou do konce dubna.

Nevím teď, co a jak kvůli oddlužení. Jeden právník mi radí jít na neschopenku, než bude první soud ohledně miminka (po šestinedělí), protože do prvního soudu nemám nárok ani na rodičovskou ani na mateřskou. A chtěla jsem, aby mi chodil alespoň nějaký plat na placení oddlužení.

Já teď přesně nevím co dělat. Jestli jít na neschopenku a o miminku zatím před zaměstnavatelem pomlčet (bojím se, že když budu v neschopnosti a zjistí, že máme miminko, tak mě může vyhodit za porušení kázně nebo tak něco), nebo to v práci říci a být bez peněz, což nechci. Miminko je vytoužené, jelikož s manželem mít nemůžeme (již 7 let), proto je pro mě v této situaci důležitější dítě. Ale mám i obavy...

A ještě dotaz. Budu mít v této situaci nárok na porodné?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, se kterou jste nám napsala. Pokusíme se co nejlépe zodpovědět Vaše otázky. Vaše situace není úplně standardní a je dobře, že hledáte informace. Většinu informací ale již máte.

Píšete, že jste nyní ve zkušební době. Je tedy možné, že pokud byste Vašemu zaměstnavateli sdělila, že se chystáte přijmout dítě k adopci a odejít na mateřskou, propustil by Vás. Bylo by to pro něj nyní finančně výhodnější. Je možné, že by to udělal, ale ne jisté. Záleží na zaměstnavateli, jak s informací naloží. Rozumíme i tomu, že nechcete být po čas, než budete moci přijímat mateřskou nebo rodičovský příspěvek úplně bez prostředků, zvláště v situaci, kdy řešíte oddlužení.

Pokud byste šla na neschopenku, jak Vám radí právník, zůstala byste v pracovním poměru a měla byste tedy finanční prostředky z nemocenského pojištění. Za určitých okolností Vás ale zaměstnavatel může propustit i v době, kdy jste na neschopence (jak jste již psala). Ve zkušební době to může udělat již po 14 dnech na neschopence i bez dalšího důvodu. Pokud byste odešla na neschopenku ještě ve zkušební době, zkušební doba by se Vám protáhla o tolik dnů, kolik byste jich byla na neschopence. Je tedy také možné, že by Vás zaměstnavatel propustil po ukončení neschopenky. Varianta "jít na neschopenku"  se jeví pro Vás, jako finančně výhodná. Myslíme si ale, že je důležité si uvědomit, že neschopenka je zde pro jiné účely. Má zajisti příjem pracujícím, pokud z důvodu nemoci nejsou schopni po nějakou dobu pracovat. Vaše situace do této kategorie nespadá. Zaměstnavatel má právo si zkontrolovat, zda pobíráte nemocenskou oprávněně. Pokud by zjistil, že tomu tak není, mohlo by to pro Vás mít další následky. Nám se tedy toto řešení nejeví, jako dobrá cesta.

Nevíme, jaké jsou poměry ve Vašem zaměstnání. Chápeme, že váháte, zda zaměstnavateli sdělit informaci o tom, že se brzy chystáte na mateřskou. Nemůžete s jistotu odhadnout, jak se zachová. A pokud budete ve zkušební době, má možnost s Vámi pracovní poměr rozvázat. Je důležité všechny okolnosti pečlivě zvážit s ohledem na všechny zúčastněné. Pokud v souvislosti s adopcí spolupracujete s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí, je možné situaci a všechny okolnosti podrobněji probrat také tady a hledat nejlepší řešení tak, abyste byla i po finanční stránce co nejlépe zajištěná.

Na to, zda budete mít nárok na porodné Vám nedokážeme odpovědět. Nárok závisí na celkovém příjmu Vaší rodiny, který neznáme. Z dalších dávek budete mít tedy za splnění určitých podmínek nárok na mateřskou. Kdyby Vám tento nárok nevznikl, budete pobírat rodičovský příspěvek, případně další dávky, jejichž nárok bude opět záviset na příjmu Vaší domácnosti.

Přejeme Vám všechno dobré, hladký průběh adopce vytouženého miminka a co nejlepší rozhodnutí ve Vaší situaci pro všechny zúčastněné.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz