Je možné nechat si vyplatit rodičovský příspěvek najednou?

Zodpovězené
4. čer 2025

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné nechat si vyplatit celý rodičovský příspěvek najednou. Pokud ano, a učinila bych tak, mám pak nárok na nemocenskou, pokud bych například za rok znovu otěhotněla, nebo na nějakou jinou peněžitou pomoc?

Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás v něm, zda je možné si nechat vyplatit celý rodičovský příspěvek najednou.

Rodičovský příspěvek v celé jeho výši – 350 000 (525 000 u vícerčat) – jednorázově vyplatit nelze. Tento příspěvek je rozdělený na měsíční dávky proto, aby vám pomáhal pravidelně pokrývat náklady na dítě. Díky tomu máte každý měsíc jistotu nějakých příjmů a nemusíte s větší částkou hospodařit najednou.

V případě, že byste znovu otěhotněla a „nestihla“ vyčerpat celou částku rodičovského příspěvku (RP) do nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřská) nebo do narození dítěte (v případě že nemáte na RP nárok), je možné zbývající částku RP jednorázově vyplatit.

Podmínkou je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození nejmladšího dítěte stanovit tzv. denní vyměřovací základ (ze zaměstnání), nebo že je k tomuto datu některý z rodičů osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) z hlediska důchodového pojištění.

O výplatu zbývající částky můžete požádat až po narození nejmladšího dítěte. Je důležité oznámit narození dítěte Úřadu práce pomocí formuláře pro ohlášení změn – více info o hlášení změn naleznete tady: https://portal.gov.cz/sluzby-vs/ohlaseni-zmen-p.... Úřad práce Vám poté vyplatí zbývající částku jednorázově – v měsíci následujícím po oznámení.

Co se týká nároku na nemocenskou, z důvodu těhotenství, je stejný jako při jakémkoliv jiné pracovní neschopnosti. Těhotná žena má nárok na nemocenské dávky, pokud je účastníkem nemocenského pojištění (např. zaměstnancem). Lékař může vystavit neschopenku pro rizikové těhotenství, pokud je ohroženo zdraví matky nebo dítěte.

Nárok na PPM pak máte v případě, že splňujete 2 základní podmínky:
1. Úast na nemocenském pojištění, a to alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM.
2. V době nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná (zaměstnaná) nebo musí trvat ochranná lhůta (180 dní od skončení zaměstnání).

Při splnění těchto podmínek Vám vzniká nárok na PPM.

Pobírání dávek RP a nemocenského se navzájem neovlivňuje. Pokud tedy budete pobírat RP, znovu otěhotníte a nastoupíte na neschopenku, můžete tyto dávky pobírat současně. V případě PPM a RP už však souběh možný není. Pokud byste měla nárok na PPM, tak dávka RP bude zastavena dnem nástupu na PPM. V případě nevyčerpané částky je pak tuto možné jednorázově vyplatit, jak popisujeme výše.

Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Můžete nám napsat email na adresu poradna@napocatku.cz nebo zavolat na číslo 774 440 821.

Jsme tu pro Vás.


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz