Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
29. dub 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat....Pracuji od 18 let - teď mi je 23 let. Skoro rok jsem pracovala přes agenturu, pak jsem se dozvěděla, že jsem těhotná a šla jsem marodit přes agenturu, takže nemocenská mi normálně chodí.

Chtěla bych se teda zeptat, jestli mám nárok na mateřskou.

Příští kontrolu to budeme řešit s doktorkou, aby mi ji vypsala. Mám ale strach, že v tom bude nějaký problém.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Píšete, že jste pracovala rok přes agenturu a nyní jste v pracovní neschopnosti.
Nepíšete nám, zda máte klasickou pracovní smlouvu. Předpokládáme, že ano, protože Vám chodí nemocenská.
Peněžitá pomoc v mateřství náleží matce, jestliže je účastna nemocenského pojištění (tj. je zaměstnaná) nebo je v ochranné lhůtě. Dále musíte splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM alespoň po dobu 270 kalendářních dnů.
V době nástupu na PPM musíte být zaměstnaná, nebo být v ochranné lhůtě (tzn. že by Vaše pracovní smlouva skončila během Vaší pracovní neschopnosti - ochranná lhůta trvá tolik dní jako Vaše poslední zaměstnání, maximálně 180 dní).

V případě, že byste měla jinou než běžnou pracovní smlouvu, tzn. pracovala přes agenturu na DPČ nebo DPP, byla by situace jiná.

Pokud pracujete na DPP, pak za Vás zaplatí nemocenské pojištění pouze v těch měsících, kdy máte příjem vyšší než 10 000 Kč. Vzhledem k tomu, že většina prací na dohodu je koncipována tak, aby se nemusely platit daně, tak se u většiny případů u DPP nemocenské pojištění neodvádí. Pokud tedy pracujete na DPP a máte příjem vyšší než 10 000 Kč, pak můžete mít nárok na PPM. Musí být splněny i další podmínky - tedy minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední 2 roky. Také je zde podmínka, abyste v době posuzování nároku na PPM byla stále zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění).

Pokud máte práci na na DPČ a máte ve smlouvě sjednán konkrétní počet hodin, nebo pokud je váš měsíční příjem od 3500 Kč, pak za Vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Můžete mít tedy nárok na PPM. Opět za splnění dalších dvou výše uvedených podmínek.

V případě nejistoty, jak je to u Vás s nárokem na PPM, se můžete také obrátit na příslušnou ČSSZ.
Pokud Vám nárok na PPM nevznikne, budete od narození dítěte čerpat rovnou rodičovský příspěvek.

Přejeme Vám vše dobré.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Eva Grünwaldová
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz