Mateřská a dvě zaměstnání. Bude se mi počítat?

Zodpovězené
24. čer 2022

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to je s nárokem na mateřskou, když mám 2 zaměstnání při DPČ.

Po studiu jsem nastoupila do práce na DPČ, kde jsem odváděla ze mzdy pojištění, pak jsem zjistila, že jsem těhotná a gynekolog mi napsal neschopenku kvůli špatným výsledkům z vyšetření a protože jsem pracovala na nevhodné pozici pro těhotné a zaměstnavatel mě neměl kam přeřadit.

Teď už mám vše v pořádku a chtěla bych jít ještě pracovat, cítím se dobře + naskytla se mi možnost jít pracovat opět na DPČ jako výpomoc do administrativy, kde bych dělala na PC a s papírama, takže nic náročného pro těhotnou. Akorát na mateřskou bych měla nastoupit v červenci a nevím, jestli mi uznají i to druhé zaměstnání, 270 odpracovaných dní bych splnila z prvního zaměstnání a počítalo by se mi do toho i úspěšně ukončené studium a v červenci bych normálně odvedla sociální a zdravotní pojištění ze mzdy z té druhé práce. Jenom nechci, aby mi gynekolog zrušil neschopenku a já šla do práce a pak mi řekli na OSSZ, že na to nemám nárok.

Proto se chci zeptat, jestli i ten měsíc se mi bude počítat, když budu u jiného zaměstnavatele a z čeho se mi případně bude počítat mateřská.

Na OSZZ mi řekli, že bych měla mít nárok, že v den nástupu musím odvést pojištění, což bych odvedla, ale už jsem se od nich nedozvěděla, jak to je, když budu ten měsíc pracovat u jiného zaměstnavatele a jestli musím doložit potom i příjmy od toho prvního zaměstnavatele, aby mi mohli z něčeho tu mateřskou vypočítat.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Je z něho patrné, že jste se již zajímala o informace o tom, jestli budete mít ve Vašem případě nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). Mnohé již víte.

Píšete, že pro nárok na PPM budete jistě splňovat první podmínku - tedy být v posledních 2 letech minimálně 270 dní nemocensky pojištěná.
Druhou podmínku pro nárok na PPM (být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěná) splníte v případě, že v daný měsíc jako zaměstnanec na DPČ bude Váš příjem vyšší než 3.500 Kč. To, že byste se nechala zaměstnat u jiného zaměstnavatele než dosud, na to nemá vliv. Můžete mít souběžně uzavřených více pracovních dohod. Pokud zůstanete na nemocenské nebo nebudete zaměstnaná na hlavní pracovní poměr či Váš příjem v daný měsíc bude menší než 3.500 Kč, na PPM Vám nárok nevznikne.

Ptáte se nás, z jakého příjmu se Vám bude PPM počítat. Obvykle je to tak, že rozhodným obdobím pro výpočet PPM je posledních 12 měsíců před nástupem na PPM. V praxi je to tak, že podklady pro OSSZ dodává účetní zaměstnavatele, který za Vás podává na OSSZ žádost o PPM (tedy poslední zaměstnavatel). Ten zde uvede denní vyměřovací základ, z kterého se výše PPM vypočítává.

Doporučujeme Vám, abyste pro konkrétní odpověď, jak to bude ve Vašem případě, kontaktovala ČSSZ.

Přejeme Vám klidný závěr těhotenství a pevné zdraví celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz