Mateřská. Mám na ni nárok?

Zodpovězené
8. bře 2023

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli mám vůbec nárok na mateřskou a kdo ji vyplácí.

Jsem na neschopence od 27.7. 2022, na mateřskou bych měla nastoupit 23.7. 2023. V práci mám smlouvu na neurčito.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se nás obracíte.

Ptáte se nás, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství a kdo ji vyplácí.
Pro splnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství (zkráceně PPM) je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky současně:
1. Byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před stanoveným termínem porodu) nemocensky pojištěna. Tuto podmínku splňujete, protože jste zaměstnána. I kdyby byl Váš pracovní poměr ukončen, byla byste v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro ženu, jejíž pracovní poměr byl ukončen za trvání těhotenství, je 180 dní, což by do termínu porodu vycházelo. První podmínku tedy splňujete.

2. Byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM minimálně 270 dní nemocensky pojištěna. Tuto podmínku také splňujete, protože jste zaměstnaná.

PPM vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení. Žádost o PPM potvrzuje ošetřující gynekolog - potvrzuje zde termín porodu. Na PPM se nastupuje 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Přesný termín v tomto rozmezí si můžete zvolit sama. Žádost potvrzenou gynekologem odevzdáte zaměstnavateli, ten ji pak předá příslušné pobočce OSSZ.
Podpůrčí doba PPM je 28 týdnů, budete ji tedy pobírat do cca 5 měsíců věku dítěte (záleží na tom, kdy přesně na ni nastoupíte).

Ještě chceme upozornit na to, že podpůrčí doba pracovní neschopnosti je maximálně 380 dní. Bylo by tedy možná dobré probrat s lékařem, který Vám potvrzení o pracovní neschopnosti vystavil, zda můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu.

S přáním všeho dobrého.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz