Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mateřská. Měla bych na ni nárok?

Zodpovězené
26. črc 2021

Dobrý den,

prosím, celý rok 2020 jsem byla zaměstnaná v ČR na trvalý prac. poměr. Od roku 2021 jsem na Úřadu práce a v červenci jsem zjistila, že jsem ve 2. měsíci . V září by mě zaměstnali na trvalý pracovný poměr a našla jsem si i dohodu o pracovní činnosti.

Mohli byste mi napsat, zda mám nárok na mateřskou a jak se vypočítá?

Kdybych měla z trvalého poměru 25 000 Kč od 9. měsíce a z dohody 15 000 Kč od 9. měsíce. Vůbec nevím, jak se to v ČR vypočítává.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) je třeba splnit určité podmínky.

1) V době nástupu na mateřskou musíte být nemocensky pojištěná (buďto tedy být zaměstnaná nebo si platit pojištění jako OSVČ) nebo musíte být v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, která trvá v případě těhotenství maximálně 180 dnů nebo méně - tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání.

2) V době nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná alespoň 270 dnů za poslední dva roky (tedy opět buď být zaměstnaná nebo si platit pojištění jako OSVČ).

Pokud byste chtěla uplatňovat nárok na PPM z vícero zaměstnání (popřípadě z DPP nebo DPČ), je to možné, ale je třeba splnit podmínky pro každé zaměstnání nebo dohodu zvlášť. Výše PPM se potom počítá jako součet PPM z každé výdělečné činnosti vypočítané zvlášť.

Z toho, co o Vaší situaci víme, se zdá, že budete splňovat podmínky nároku na PPM z hlavního pracovního poměru. Nárok na PPM z dohody o pracovní činnosti Vám nevznikne. Nebudete splňovat podmínku odpracovaných 270 dnů účasti na nemocenském pojištění z této pracovní činnosti.

Postup výpočtu výše PPM najdete na stránkách ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) zde: https://www.cssz.cz/podrobne-informace-o-penezi...

Pokud by Vám stačil přibližný odhad výše Vaší PPM, můžete zkusit použít některou z kalkulaček pro výpočet výše PPM, které najdete na různých internetových portálech.

Pro více informací o této problematice je možné kontaktovat OSSZ (okresní správu sociálního zabezpečení).

Přejeme Vám příjemné léto a hodně zdraví a pohody ve Vašem těhotenství.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Hana Zinková
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz