Nárok na kompenzace při RD. Je možnost nějaké získat, kdy mi vládní nařízení neumožňují pracovat?

Zodpovězené
31. bře 2021

Dobrý den,

pracuji již osmým rokem pro svého zaměstnavatele a současně pobírám RD, mezitím jednou mateřskou. Teď, co jsou zavřené školky, nemám možnost pracovat, mám všechny děti doma :( Na OSSZ mi řekli, že nemám nárok na žádnou podporu vzhledem k tomu, že pobírám RP. Je to směšné, RP mám 4 700 Kč, nájem je 13 000 Kč bez poplatků. Takže, jaksi dost nevycházíme a jedeme z rezervy, která ale brzy dojde.

Je nějaká cesta, jak získat nějakou kompenzaci za to, že nemůžu pracovat, i když bych chtěla, ale vládní nařízení mi to znemožňují?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Chápeme, že situace, ve které jste se ocitla, je pro Vás náročná. Nemáme o Vás a Vaší rodině moc informací (zda žijete s partnerem, zda máte ještě jiné finanční zdroje, např. výživné, kolik máte dětí...) Pokud jste sama a nemáte další finanční zdroje, je jasné, že částka rodičovského příspěvku 4 700 Kč nemůže stačit pro potřeby rodiny. Stát na takovéto případy v kompenzačních programech nemyslí a řada rodin se tak ocitá v podobné situaci, jako jste teď Vy. Podle našich zdrojů skutečně nemáte nárok na finanční kompenzace spojené přímo s pandemií Covid-19. Můžete ale na Úřadu práce žádat o jiné dávky. Jsou to zejména přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Protože neznáme detaily Vaší situace, nemůžeme odhadnout, zda Vám budou tyto dávky přiznány. Tyto dvě dávky můžete dostat i zpětně. Pokud byste na ně měla nárok, ale stále to nestačilo, lze požádat ještě o dávky hmotné nouze - doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a mimořádnou okamžitou pomoc. Nárok na všechny tyto dávky Vám bude přiznán na základě výpočtu podle výše celkových příjmů, počtu členů v domácnosti a nákladů (bydlení apod.).

Pokud byste byla v materiální a finanční nouzi, je také možné se obrátit pro pomoc k organizacím, které poskytují materiální pomoc. I naše organizace takovou pomoc poskytuje. Jestliže budete potřebovat svou situaci probrat podrobněji, můžete kontaktovat přímo naši poradnu. Poskytujeme poradenství, materiální pomoc, zprostředkováváme pomoc dalších organizaci po ČR.

Přejeme Vám brzké vyřešení Vašich potíží, tak abyste měli s dětmi klidné dny bez existenčních starostí.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz