Neschopenka. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
19. dub 2022

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Vykonávám práci, kterou bohužel nemohu dělat v těhu. Teď jsem pár dní na neschopence než půjdu na gynekologii a nedávám to psychicky. Mám pouze 4 hodiny vycházky a je to strašný. Nesnáším být neustále doma.

Nevíte, jak se to pak řeší?

Je možné, že když mi nenajdou žádnou vhodnou pozici, tak mě pošlou domu bez omezení vycházek? Nebo bude vždycky nějaká vycházka?

Předem děkuji a omlouvám se, za hloupý dotaz. Jen být doma a mít jen vycházky mi nedělá dobře. (Jsem zdravá a v těhu mě nic netrápí). Pouze nemohu vykonávat práci.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Určitě sem Váš dotaz patří a rádi na něj odpovíme.

Pokud v zaměstnání vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána (seznam prací stanovuje vyhláška č. 180/2015 Sb.) nebo podle lékařského posudku práce ohrožuje Vaše těhotenství nebo pracujete na noční směny, oznamte co nejdříve tuto skutečnost zaměstnavateli. Ve výše uvedených případech, máte právo na převedení na jinou práci. Zaměstnavatel má povinnost Vaší žádosti vyhovět.
Pokud by nová práce byla méně finančně ohodnocena než Vaše dosavadní práce, můžete požádat o "vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství". Jedná se o dávku nemocenského pojištění. Žádost by Vám měl vystavit Váš ošetřující lékař (gynekolog), Vy ji předáte svému zaměstnavateli a ten OSSZ.
V případě, že by zaměstnavatel neměl pro Vás vhodnou práci, na kterou byste mohla být převedena, jedná se o překážku ze strany zaměstnavatele. V tomto případě, byste nechodila do zaměstnání a zůstala doma se 100% náhradou mzdy. Netýkaly by se Vás vycházky jako u nemocenské.

Jako těhotná zaměstnankyně máte také další práva - zákaz práce přesčas, nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno s náhradou mzdy při návštěvě těhotenské poradny a dalších vyšetření, přizpůsobení pracoviště pro Váš odpočinek, pracovní cesta nebo přeložení mimo Vaše pracoviště nebo bydliště jen s Vaším souhlasem.

Píšete, že jste zdravá a v těhotenství Vás nic netrápí. Je tedy na zvážení Vašeho ošetřujícího lékaře a Vás, zda má smysl zůstávat na neschopence. Pokud budete v pracovní neschopnosti i nadále, můžete svého lékaře požádat o prodloužení vycházek (je možné mít 6 hodin vycházek v jeden den, dají se rozdělit do více částí dne např. jedna ráno a jedna odpoledne).

Chceme Vás podpořit v tom, abyste po zaměstnavateli požadovala postup podle zákoníku práce - tedy požádala o převedení na jinou práci. Tento postup je pro Vás výhodný i z finančního hlediska, i co se týče vycházek v případě, že by zaměstnavatel pro Vás neměl vhodnou práci a Vy jste zůstala doma.

Pokud máte další otázky nebo potřebujete jiné informace, můžete kontaktovat naši Poradnu Na počátku https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám i dítěti pevné zdraví a dobrý průběh těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz