OSVČ jen tři měsíce. Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
8. dub 2022

Dobrý den,

od 19. 1. jsem vedená jako OSVČ, platím sociální i zdravotní pojištění. Zatím, ale nemám žádné příjmy. Nevím, jestli stihneme vyfakturovat do nástupu, to je 22. 4. Předtím jsem byla zaměstnaná do června včetně, a pak byla na ÚP.

Mám nárok na MD?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku. Ptáte se nás, zda máte nárok na MD - zřejmě máte na mysli dávku nemocenského pojištění "peněžitou pomoc v mateřství" (PPM).

Nárok na PPM vzniká za splnění podmínek, které jsou platné v době nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu) - ve Vašem případě k 22.4.:
1. Být nemocensky pojištěná. Nejedná se o zdravotní pojištění, které je povinné. Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné a je nutné se k němu písemně přihlásit na příslušné správě sociálního zabezpečení. Nelze to udělat zpětně.
2. Být v posledních 2 letech minimálně 270 dnů nemocensky pojištěná (tedy buď zaměstnaná nebo si jako OSVČ dobrovolně platit nemocenské pojištění).
3. Být nemocensky pojištěná po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce - tato podmínka platí pouze pro OSVČ.

Z informací, které jste nám poslala, vyplývá, že splňujete pouze 2. podmínku. V případě, že nesplňujete podmínky co se týče nemocenského pojištění, nárok na PPM mít nebudete.

Po narození dítěte budete mít nárok na rodičovský příspěvek, případně další dávky, které se odvíjejí od příjmu rodinu (např. porodné, přídavek na dítě). Jedná se o dávky státní sociální podpory a žádá se o ně na Úřadu práce.

Přejeme Vám i dítěti pevné zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz