OSVČ - mateřská. Je nějaká šance mateřskou získat?

Zodpovězené
8. dub 2022

Dobrý den,

jsem 1,5 let OSVČ, platím si jen minimální zálohy na sociálním pojištění, bez nemocenského pojištění. Miminko jsme měli v plánu po svatbě, ale příroda to zařídila dříve a vyšel mi pozitivní test nyní.

Je nějaká šance získat mateřskou, když bych si začala platit nemocenské pojištění ode dneška?

Jinak co se týká rodičovského příspěvku...Mám nárok na volbu čerpání?

Děkuji předem za odpověď.

Hezký den.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala.

K Vaší první otázce ohledně nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou) - budete na ni mít nárok, pokud ke dni nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splníte následující podmínky:
1. Budete nemocensky pojištěná.
2. V posledních 2 letech budete minimálně 270 dnů nemocensky pojištěná (tedy buď zaměstnaná nebo si jako OSVČ dobrovolně platit nemocenské pojištění).
3. Budete nemocensky pojištěná po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce - tato podmínka platí pouze pro OSVČ.

Pokud byste se teď přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění a platila si ho do termínu nástupu na mateřskou, splnila byste první podmínku. Je možné, že byste splnila také třetí podmínku. Neznáme Váš očekávaný termín porodu, od kterého se bude počítat nástup na mateřskou. Nemůžeme Vám tedy teď dát konkrétní odpověď. Můžete si to ale vypočítat sama. Zřejmě ale nesplníte druhou podmínku, která počítá s 270 dny nemocenského pojištění v posledních 2 letech (to je zhruba 9 měsíců).

Pokud byste neměla nárok na PPM, budete od narození dítěte žádat o rodičovský příspěvek. Výše rodičovského příspěvku se odvíjí od příjmů rodičů - tedy Vašeho a otce dítěte. Pokud Vám nebo otci dítěte lze k datu narození dítěte stanovit 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu a ten je vyšší než 10.000 Kč, můžete si zvolit rodičovský příspěvek až do této výše.
Pokud bude 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu u Vás nebo otce dítěte nižší, můžete si zvolit výši rodičovského příspěvku do výše 10.000 Kč měsíčně.
Hranicí pro volbu rodičovského příspěvku je tedy 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (což odpovídá hrubému příjmu nad cca 14 500 Kč měsíčně). Pokud toto splňují oba rodiče, vychází se z denního vyměřovacího základu, který k žádosti doložíte (Váš nebo otce dítěte). Pokud doložíte oba, vychází se z toho, který je vyšší.

Na internetu můžete najít kalkulačky, kde si lze orientačně vypočítat, v jaké výši byste měla na rodičovský příspěvek nárok.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině zdraví a jen to dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz