Poděkování + doplňující dotaz - Nárok na mateřskou z neschopenky při DPČ. Jak by to prosím bylo?

Zodpovězené
13. čer 2022

Dobrý den,

chci Vám poděkovat za zodpovězení mého dotazu a za radu viz https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

Měla bych ještě jeden dotaz. Když jsem na DPČ, tak mé výdělky nebyly moc velké, tudíž ani z neschopenky nemám moc velký příjem, ale jsem ráda aspoň za to, že na ni mám nárok i při DPČ.

Když normálně pobírám nemocenskou, která je ale bohužel pod hranicí 3 500 Kč, počítá se mi tato doba do nároku na mateřskou nebo bych musela jít ještě v měsíci, ve kterém bych měla termín nástupu na mateřskou do práce, abych měla odvedené ze mzdy sociální pojištění?

Prý se doba na neschopence počítá jako náhradní doba pojištění, ale nevím, jak je to v mém případě. Jsem z toho už zmatená.

Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

je dobře, že hledáte informace o tom, jak je to s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ve Vašem případě.
Odpovědi na Vaše otázky jsme Vám již psali v předchozí odpovědi. Rozumíme tomu, že není snadné se v tom zorientovat.

Píšete, že jste od února v pracovní neschopnosti (na neschopence) a pobíráte nemocenskou. Dny, za které pobíráte nemocenskou, se Vám budou započítávat do doby, kdy jste byla nemocensky pojištěná - pro nárok na PPM potřebujete minimálně 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Počítají se tedy do první podmínky nutné pro nárok na PPM.

Doba pobírání nemocenské se ale nezapočítává do druhé podmínky, tj. být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěná. Abyste tuto podmínku splnila, musíte v měsíci, kdy nastoupíte na PPM mít mzdu z DPČ vyšší než 3.500 Kč.

Ano, potřebujete tedy vydělat více jak 3.500 Kč v měsíci, kdy máte nastupovat na mateřskou (PPM).

Přejeme Vám i celé Vaší rodině jen dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz