Studentka VŠ, brigáda na DPČ. Mám nárok na mateřskou?

ebisugao
31. pro 2014

Zdravím =o),

brouzdala jsem snad všude a nenarazila jsem nikde na pořádnou odpověď. Vzhledem k tomu, jak se pořád podmínky mění, tak je nejspíš otázka zaměřená na těhotné či maminky s malými miminky. Jsem studentka denního studia na VŠ, od loňského září mám brigádu na DPČ, tedy nějakých 16 měsíců, z toho tak max 2 jsem mohla mít výplatu pod 2500kč, tudíž těch 14 se to pohybovalo 3000-5000kč měsičně, což znamená, že se mi těch 14 měsíců strhávalo zdravotní i sociální pojištění. Mám nárok na PPM? Délku placení sociálního splňuji, ale jedná se o nízké výdělky, takže při výpočtu to vychází jako opravdu nízká částka. Netuším, jak se v takových případech postupuje, když žena dle doby placení sociálního narok na mateřskou má, ale výdělek je nízky.

Děkuji za reakce

bobisek90
31. pro 2014

Ahoj. Bere se, že v posledních 2 letech musíš do soc. systému přispívat 270 dní. Takže tuhle podmínku splňuješ. Klidně si zavolej na bezplatnou linku správy soc. zabezpečení, a tam ti to potvrdí. Problém je v tom, že to jsou opravdu nízké výdělky, a nevím, jak velkou ti vypočítají. Nic závratného nečekej. Já se bohužel do té podmínky nevešla, chybělo mi 10 dní! Takže mateřskou nemám vůbec, ikdyž jsem měla výdělky kolem 20.tis...takže směšné. Jsem teda na 12ti týdení nemocenské, po které nastupuju na rodičák. Ty na rodičák nastoupíš po mateřské. Útěchou ti může být, že výši rodičáku si můžeš určit, ale zase by to nemělo přesáhnout 70% měsíčního příjmu...

xpila
31. pro 2014

@ebisugao Od data porodu si můžeš zažádat o dorovnání z rodičovského příspěvku.
Popsáno je to např. zde http://www.aperio.cz/poradna/28608.

ebisugao
autor
31. pro 2014

bobisek: no to je opravdu směšné... děkuji

xpila: děkuji za odkaz, tudíž, kdybych například měla mateřskou 3000-3500kč, tak to by bylo před po porodem a po porodu by mi to dorovnávali do výše rodičáku než by nastoupil samotný rodičák.

A ještě jedna věc, měla jsme evidentně mylnou představu o tom ,že výše rodičáku se vypočítává dle jeho délky. 2/3/4 roky, jenže to ovlivnuje i výše příjmu, jak to tedy funguje? Děkuji moc

hany_bany
2. led 2015

@ebisugao Mám rok starou informaci z ČSSZ - pokud vyjde menší mateřská než 7800, tak by měl odbor státní sociální podpory Úřadu práce to, co ji chybí do 7800, doplácet. (na čssz pracuje můj taťka a zjišťoval mi to pro kolegyni, která měla částečný úvazek a mateřská jí vycházela na cca 4000. Tak se zkus poptat na tom úřadě 😉
Jinak rodičovskou si volíš, ale délka může být omezená podle příjmu (který máš malý). Ale toto se dá vztáhnout i na otce dítěte, zkus tady tu kalkulačku: http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-pris...

j.a.n.i
3. led 2015

@hany_bany Ano, ten doplatek je možný, doplácí se vždy do výše zvoleného rodičáku, akorát je třeba mít na paměti to, že to nejsou žádné peníze navíc, ale už si tím člověk čerpá těch "svých" 220 000,-

ebisugao
autor
6. led 2015

opravdu Vám děkuji, konečně jsem se něco dozvěděla. Samozřejmě, že si to člověk musí ověřit, ale pro nějaké ucelení svých informací jsem ráda 🙂 . Je sice "blbý", že si člověk čerpá už těch 220 000, nicméně pořád je to lepší než skočit rovnou na rodičák.

ebisugao
autor
7. led 2015

tak jsem asi k přišla k nové věci. Týká se to toho, že brigádu, kterou mám na dpč mám vhodnou tak do 6. měsíce pak už si to nedovedu představit, myslela jsem, že stačí splním tu podmínku 270 dnů, ale ono je to zároven i tak, že tam musím být až do těch 6-8 týdnu před porodem?

ange_de_la_morte
8. led 2015

@ebisugao : pokud práce kterou vykonáváš není reálná v pokročilém těhotenství, tak musíš na tu dobu do nástupu na mateřskou ( tedy 6-8 týdnů před TP) nastoupit na nemocenkou, ale tam zase počítej s tím, že budeš mít 6-ti hodinové vycházky, takže otázka jak to pak skloubíš se školou