Podpůrčí doba. Mám dát písemně nějak vědět, že není nutná, když budu nastupovat na MD?

Zodpovězené
13. říj 2021

Zdravím,

dne 18.12. mi končí podpůrčí doba na nemocenské (380 dní). Nyní jsem na rizikovém těhotenství. 27.11. čili 8 týdnů před porodem nebo 11.12. - 6 týdnů před porodem nastupuji na MD.

Přišel mi dnes tedy od sociálky dopis, zdali si přeji prodloužit podpůrčí dobu, kde to posoudí lékař nebo nikoliv.

Chápu tedy správně, že si o nic zažádat nemusím, když se do 18.12. už vlezu s mateřskou? 🤔

Snažím se dovolat jako blázen už od rána, bohužel bez úspěchu.

Mám dát písemně nějak vědět, že podpůrčí doba není nutná nebo přijdu takto o nějaké peníze?

Setkala jsem se s tímhle poprvé. 🤷‍♀️

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pokud jste dostala tento přímý dotaz ohledně prodloužení podpůrčí doby, bylo by dobré na něj odpovědět. Je dobré vysvětlit svoji situaci a uvést, k jakému dni budete nastupovat na MD, tedy od kdy již budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud vám podpůrčí doba končí 18.12. a Váš ošetřující lékař Vám neschopenku neukončí do doby nástupu na MD (ještě před tímto datem), nemusíte nic nikam hlásit. To, že budete dále na MD, řeší na základě formulářů od lékaře (které mu dodáte) Váš zaměstnavatel.

Co se týká finanční stránky, bude pro Vás výhodnější, pokud nastoupíte na MD až 6 týdnů před porodem. Budete tak moci o dva týdny déle čerpat dávky z nemocenského pojištění.

Přejeme pěkné dny Vám i celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz