PPM, ÚP. Když nemám nárok na PPM, jak mám postupovat těch 8-6 týdnů před porodem?

Zodpovězené
7. únor 2022

Dobrý den,

bohužel nemám nárok na mateřskou jen na rodičovský příspěvek, ale nevím, jak postupovat. Jsem na nemocenské od října (zaměstnavatel mě ve zkušební době propustil v listopadu), nemocenskou mám do teď a normálně ji čerpám.

Když nemám nárok na PPM, jak mám postupovat těch 8-6 týdnů před porodem?

Můžu čerpat nadále nemocenskou, když zanikl pracovní poměr? To asi ne, když nejsem zaměstnana, že?

Mám se nahlásit na Úřad práce (den po skončení neschopenky) s tím, že jsem normálně nezaměstnana a žádat o podporu v nezaměstnanosti a po narození žádat o rodičovský příspěvek a z ÚP se odhlásit?

Vůbec nevím, jak mám v tomto případě postupovat.

Moc děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, s kterou jste nám napsala.

Pokud lékař uzná za vhodné, můžete být na neschopence a pobírat nemocenskou až do porodu. Po porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek. V případě, že Vám lékař ukončí neschopenku před porodem (například je-li důvodem Vaší neschopenky jiný důvod než rizikové těhotenství), doporučujeme Vám zaevidovat se na Úřad práce - nejlépe do 3 pracovních dnů, aby Vám evidence na ÚP plynule navazovala na skončení pracovní neschopnosti.

Jestliže budete potřebovat další informace třeba i v jiných oblastech (např. nárok na PPM, dávky po narození dítěte, otcovství, výživné, co je potřeba zařídit po narození dítěte), můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku (https://napocatku.cz/poradna)

Přejeme Vám i dítěti zdraví a klidný závěr těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz