Práce a rodičovský příspěvek. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění a s daněmi?

Zodpovězené
14. srp 2023

Dobrý den,

měla bych dotaz. Nevíte, jak je to s prací při rodičovském příspěvku. Zaměstnavatel mi nabízí práci na zkrácený úvazek jako dodatek ke stávající smlouvě. Bude se jednat asi jen o 8 hodin měsíčně.

Zajímalo by mě, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění a s daněmi.

A poté, kdybych měla druhé dítě do 4 let věku dítěte, zda by se mateřská vypočítávala z peněz z toho zkráceného úvazku.

Zdá se mi, že by bylo výhodnější pracovat na dohodu o pracovní činnosti.

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme za Vaše otázky. Ptáte se nás na dvě konkrétní věci:

1. Práce při rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele
Při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělat. Jediným omezením je docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, mateřské školy či jiného obdobného předškolního zařízení – docházka nesmí přesáhnout 92 hodin měsíčně. U dětí starších 2 let se již docházka dítěte nesleduje.
Píšete, že máte možnost pracovat u stávajícího zaměstnavatele – jedná se o práci menšího rozsahu (asi 8 hodin měsíčně). Z toho, co jste nám napsala, chápeme, že se zaměstnavatelem ještě nemáte dohodnuto, na základě jaké pracovní smlouvy budete pracovat. Rozumíme tomu, že chcete vědět, jaká z možností je pro Vás nejvýhodnější.

Máte tyto možnosti:
- pracovat na základě dosavadní smlouvy – dodatkem by se Vám zkrátila pracovní doba. V tomto případě by došlo k ukončení Vaší rodičovské dovolené a tím také ochranné doby, po kterou jste více chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Pokud byste pracovala v rozsahu 8 hodin měsíčně, jednalo by se zhruba o úvazek 0,05. Z příjmu by se Vám strhávala daň z příjmu (15 %) a zdravotní a sociální pojištění.
- pracovat na základě dohody o provedení práce (DPP) – to je možné pouze v případě, že byste vykonávala jiný druh činnosti, než máte uvedeno ve stávající pracovní smlouvě. Pokud by Vaše měsíční odměna byla do výše 10 000 Kč, neodvádíte Vy ani zaměstnavatel odvody na zdravotní a sociální pojištění. V případě, že Vaše měsíční odměna bude 10 001 Kč a více, zaměstnavatel za Vás bude odvádět povinné zdravotní pojištění a sociální pojištění (to je nepovinné).
DPP se uzavírá na kalendářní rok, práce je omezena na maximálně 300 hodin za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. DPP můžete uzavřít s více zaměstnavateli současně.
- pracovat na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) – uzavírá se na dobu určitou (nejdéle na 52 týdnů), rozsah práce nesmí překročit v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (tj. poloviční úvazek – 20 hodin týdně). Odvádí se daň z příjmu. Při odměně vyšší 4 000 Kč měsíčně se odvádí také zdravotní a sociální pojištění.

DPP i DPČ mají určité odlišnosti oproti hlavnímu pracovnímu poměru – zejména se jedná o to, že při práci na DPP a DPČ nevzniká nárok na cestovní náklady, příplatky, odstupné, není pevně stanovená pracovní doba a doba odpočinku (výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích).

U stejného zaměstnavatele nesmíte mít souběžně uzavřenou pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr a DPP nebo DPČ, jestliže se jedná o stejný druh práce.

Máte také možnost u zaměstnavatele podepsat formulář „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků“ (lidově je známé jako „růžové prohlášení“, je možné ho uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele). V takovém případě se daň z příjmu sníží o slevu na dani pro poplatníka (max. ve výši 2 570 Kč měsíčně). Daň z příjmu by se vypočítávala z částky až po odečtení slevy na poplatníka. Je pravděpodobné, že ve Vašem konkrétním případě byste nemusela platit žádnou daň z příjmu.

2. Výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM) při dalším dítěti
Pokud k nástupu na PPM dojde do 4 let věku předchozího dítěte, mohou nastat tyto varianty:
- budete stále zaměstnaná o stejného zaměstnavatele a stále na rodičovské dovolené: budete mít nárok na PPM ve stejné výši jako u předchozího dítěte
- pracovat u stejného zaměstnavatele na zkrácený pracovní úvazek – ČSSZ porovná Váš aktuální denní vyměřovací základ (DVZ) a DVZ před nástupem na PPM s předchozím dítětem. PPM se vypočítá z vyššího DVZ (PPM tedy bude pravděpodobně stejná jako u předchozího dítěte).
- pracovat u stejného zaměstnavatele na DPP nebo DPČ – DVZ by se stanovil pouze z příjmu u DPP od 10 001 Kč měsíčně, u DPČ 4 000 Kč měsíčně, DVZ by se porovnal z DVZ před předchozí PPM, PPM by se vypočítala z vyššího DVZ

Pokud na PPM nastoupíte v době, kdy dítě bude starší 4 let, bude se PPM počítat z Vašeho aktuálního DVZ.

Doufáme, že Vám tyto informace pomohou při rozhodování o Vaší budoucí práci.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině jen dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz