Příspěvek na rodinu a bydlení. Kolik by partner pobíral hmotnou nouzi, když bych s ním byla a on by v podstatě živil 3 osoby?

Zodpovězené
6. říj 2023

Dobrý den,

prosím Vás...partner, se kterým nebydlíme, je na ÚP a pobírá příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi. Sám si vidělá necelé 3 000 Kč. Otěhotněla jsem a chci se k němu nastěhovat. Rodičák bych pobírala 6 000 Kč + výživné od ex na první dítě 3 000 Kč. Nechceme žít odděleně, ale pokud nám to vyjde finančně lépe, tak budeme.

Kolik by partner pobíral hmotnou nouzi, když bych s ním byla a on by v podstatě živil 3 osoby?

Dotklo by se to nějak i příspěvku na bydlení?

Budu mít nárok na příspěvek na dítě?

Nebo bude pro nás lepší bydlet zvlášť, popřípadě nezapsat ho ani jako otce?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s jakou se na nás obracíte. Píšete, že s partnerem spolu nežijete, ale otěhotněla jste a chcete se k němu nastěhovat. Nevíte ale, jestli to pro Vás bude finančně výhodné.

Rozumíme, že finanční hledisko je pro Vás důležité. Z poskytnutých informací Vám ale bohužel nedokážeme dát konkrétní odpověď. Záleží totiž na dalších faktorech, jako je věk dítěte či náklady na bydlení.

Pokud se nastěhujete k partnerovi, rozdíl bude v tom, že budete v rámci domácnosti posuzováni společně. To znamená, že příjmy všech členů domácnosti (plat, dávky a výživné) se sečtou. Na druhou stranu se zvýší počet osob v domácnosti a tím i životní minimum. Nezapsání partnera jako otce má vliv pouze na Vaše dávky hmotné nouze, nikoli partnera.

Pro přesnější odpověď můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku (https://napocatku.cz/poradna/) nebo Vám můžeme doporučit službu v blízkosti Vašeho bydliště.

Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz