Prodloužení rodičovské dovolené. Musím zaměstnavatele požádat o neplacené volno, nebo jak to zařídit?

Zodpovězené
3. led 2024

Dobrý den,

synovi budou v únoru 2025 3 roky, ale počítám, že ho letos v září ještě kvůli nízkému věku nevezmou do školky. Budu tedy potřebovat prodloužit rodičovskou o cca půl roku do října 2025.

Musím tedy zaměstnavatele požádat o neplacené volno, nebo jak to zařídit?

A když pak budu nastupovat o ten půlrok déle, může se stát, že uz mi nebudou držet místo?

Vím, že po dobu tří let ho držet musí, ale pak?

Nechci o místo přijít a nemít jistotu, že se mám kam vracet.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na prodloužení rodičovské dovolené.

Rozsah rodičovské dovolené si určuje sám zaměstnanec a zaměstnavatel je povinen mu vyhovět – nejdéle však do 3 let věku dítěte, po tuto dobu Vám také zaměstnavatel musí „držet“ pracovní místo.

Rodičovská dovolená však může být prodloužena až do 4 let věku dítěte, nicméně zde je třeba požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Zaměstnavatel může, ale nemusí s touto žádostí souhlasit. To, zda Vám bude zaměstnavatel „držet“ místo i po tříleté lhůtě, záleží na vzájemné dohodě.

Nesouhlasí-li zaměstnavatel s prodloužením rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, je zaměstnanec povinen nastoupit do práce po ukončení řádné rodičovské dovolené, ve Vašem případě tedy v únoru 2025. Nedostavíte-li se v tomto termínu do práce, hledí se na Vaši nepřítomnost jako na neomluvenou absenci, která může být podnětem pro ukončení pracovního poměru.

Doufáme, že jsme odpověděli na všechny Vaše dotazy. Případně neváhejte se na nás opět obrátit.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz