Rodičák a nástup na rizikové. Jak by to v mém případě bylo?

Zodpovězené
26. črc 2021

Dobrý den,

nevím, jestli mi zrovna s tímhle poradíte. Ale nenašla jsem jiné odvětví.
Nastoupila jsme do nové práce, kde jsem byla pouze týden, než jsem začala zvracet a zjistila těhotenství. Byla jsme nucena nastoupit na rizikové do konce těhotenství. Neměla jsem tedy nárok na mateřskou a nastoupila rovnou na rodičák. Zvažujeme další miminko zatímco budu na rodičáku, ale nejspíš to nevyjde do konec druhého roku.

Mohu pak nastoupit znovu na rizikové? Nebo musím na pracák? Z čeho se bude vypočítávat nemocenská nebo podpora?

Děkuji za případné odpovědi.

Hezký den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Abychom mohli jednoznačně odpovědět na Vaše otázky, potřebovali bychom vědět více o Vaší situaci. Pokusíme se tedy odpovědět v obecnější rovině.

Píšete, že jste byla na rizikovém těhotenství. Pobírala jste rodičovský příspěvek. Nyní plánujete druhé dítě a zajímá Vás, zda můžete opět na rizikové těhotenství nebo musíte jít registrovat na pracovní úřad.

Co se týká rizikového těhotenství, je rozhodující zda trvá Váš pracovní poměr. Pokud pracovní poměr netrvá, na rizikové těhotenství a s tím související dávky z nemocenského pojištění nenastoupíte. Váš ošetřující lékař bude v průběhu těhotenství sledovat Váš zdravotní stav a pokud k tomu budou důvody, doporučí Vám režimová opatření, další vyšetření apod. Pokud trvá Váš zaměstnanecký poměr, je možné opět nastoupit na rizikové těhotenství, pokud k tomu budou zdravotní důvody, které Vám potvrdí lékař.

Nevíme, jak máte nastavené čerpání rodičovského příspěvku. Z Vašeho dotazu chápeme, že zřejmě do dvou let. I pokud ale máte čerpání nastaveno takto, pokud jste zaměstnaná, na rodičovské dovolené můžete být standardně až do tří let věku dítěte. Na ÚP byste se registrovat nemusela. Zároveň byste už neměla příjem z rodičovského příspěvku. Je zde ale také možnost čerpání rodičovského příspěvku upravit - prodloužit.

Pokud již nejste v zaměstnaneckém poměru, i tak je možné čerpání rodičovského příspěvku protáhnout. Pokud byste touto cestou jít nechtěla, je možné po skončení čerpání rodičovského příspěvku zůstat s dítětem doma déle. Je jen třeba tuto skutečnost nahlásit vaší zdravotní pojišťovně a zaregistrovat se u ní jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let. Zdravotní pojištění za Vás po tuto dobu platí stát. Na ÚP se registrovat nemusíte. Máte samozřejmě také možnost zaevidovat se na Úřad práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti.

Pokud byste nastoupila na rizikové těhotenství, výše nemocenské by se počítala z výše mzdy v posledním zaměstnání. Pokud byste čerpala již jen rodičovský příspěvek, ten je stanoven pro všechny stejně, tj. 300 000. Měsíční výplata se určí podle doby, po kterou budete chtít příspěvek čerpat. Je možné, že by Vám vznikl nárok i na další dávky od státu, to ale závisí na příjmech Vaší domácnosti a celkových majetkových poměrech. Nejde tedy jednoznačně určit zda a jaké dávky, v jaké výši byste mohla pobírat.

Pokud byste chtěla, můžeme Vaši konkrétní situaci zkonzultovat u nás v Poradně Na počátku https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám pěkné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz