Rodičák. Co vše je potřeba k jeho navýšení?

Zodpovězené
24. led 2024

Dobrý den,

co mě čeká k žádosti o navýšení rodičáku?

Syn má skoro 15 měsíců a nyní jsem v 10. tt. Termín mám cca na konci srpna. Na mateřskou nárok nemám, už při těhotenství se synem jsem byla na ÚP.

Co vše je potřeba k žádosti?

A na co vše mám nárok?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku.

Píšete, že nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (lidově mateřskou). Rodičovský příspěvek (RP), který pobíráte nyní, Vám tedy skončí ke dni narození dalšího dítěte. Celková výše současného rodičovského příspěvku je 300 000 Kč. Doporučujeme Vám spočítat, jakou výši RP jste již vyčerpala. Částku, která Vám zbývá, můžete rozpočítat na měsíce, které Vám do porodu zbývají. Na Úřadu práce můžete požádat o změnu výše rodičovského příspěvku.

Žádá se prostřednictvím formuláře "Volba výše rodičovského příspěvku". Výši rodičovského příspěvku můžete měnit jednou za 3 měsíce. Jestliže Vám nebo otci dítěte není možné stanovit denní vyměřovací základ (jedná se např. o situaci, kdy je rodič nezaměstnaný), může být měsíční výše RP maximálně 13 000 Kč.

Pokud do narození dalšího dítěte nestihnete vyčerpat celkovou částku 300 000 Kč a zároveň Vám nebo otci dítěte lze ke dni narození dítěte stanovit denní vyměřovací základ (např. otec bude zaměstnaný), můžete požádat o jednorázové vyplacení zbývající částky. Žádost o doplacení podáte na Úřadu práce na formuláři "Hlášení změn", kde zároveň oznámíte narození nejmladšího dítěte v rodině. Dále doložíte formulář "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku".

Po narození dítěte na Úřadu práce požádáte o rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině. Pro děti narozené od 1.1.2024 je celková výše RP 350 000 Kč. Můžete ho čerpat do 3 let věku dítěte. Žádost se podává prostřednictvím formuláře "Žádost o rodičovský příspěvek", "Volba výše rodičovského příspěvku", případně "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku". Dokládáte pro všechny uvedené osoby průkaz totožnosti, u dětí do 15 let rodný list.

Je možné, že budete mít nárok na další dávky - porodné, přídavky na děti, dávky na bydlení. Záleží to na příjmech Vaší rodiny, u dávek na bydlení na výši Vašich nákladů na bydlení.

Pokud otec dětí finančně nepřispívá na zajištění výživy dětí, můžete žádat o výživné na dítě/děti, pokud nejste vdaná tak na také na výživné na sebe (jedná se o výživné neprovdané matky).

Pro bližší informace, prosím, kontaktujte přímo naší Poradnu Na počátku https://napocatku.cz/poradna-na-pocatku/

Přejeme Vám i Vaší rodině hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz