Špatně vypočítaná PPM. Co se stane, pokud se neozvu zaměstnavateli, že to špatně vypočítal?

Zodpovězené
8. dub 2022

Dobrý den,

dnes mi poprvé přišla mateřská, ale podle mých výpočtů se mi ta částka zdá vysoká (vychází mi to víc, než jsem měla výplatu).

Co se stane, pokud se neozvu zaměstnavateli, že to špatně vypočítal?

Budu to muset potom vracet?

Budu platit i nějakou pokutu?

Je tam popřípadě nějaká promlčecí doba?

Na ČSSZ jsem volala a tam mě odkázali na moji mzdovou účetní. Mně skončila pracovní smlouva, takže oficiálně už zaměstnanec nejsem a celkově komunikace se zaměstnavatelem je na bodě mrazu.

Děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, jak postupovat v případě, kdy máte podezření, že Vám byla špatně vypočítána výše PPM. Chápeme Vaše obavy, že byste případný rozdíl musela doplácet, pokud by se později zjistilo, že Vám dávka byla vyměřena špatně.

Kontaktovali jsme s tímto dotazem linku ČSSZ a bylo nám sděleno, že se máte obrátit přímo na ČSSZ, která Vám dávku vyplatila a požadovat prověření dávky.

Pokud Vás minule pracovnice odkázala na účetní Vašeho zaměstnavatele, nepostupovala správně. Žádost o prověření dávky by bylo lepší podat písemně. ČSSZ má povinnost na takovou žádost reagovat.

Přejeme Vám, ať se vše brzy vyjasní.

S pozdravem

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz