Těhotná ve zkušební době. Budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Zodpovězené
21. srp 2023

Dobrý den,

1.8. jsem nastoupila na HPP do nové práce a pár dnů na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Teď mám obavy z toho, že až se to dozví šéf a budu ještě ve zkušební době, že mě vyhodí. Dejme tomu, že by mě vyhodil v říjnu. Termín porodu vychází na půlku dubna 2024 .

Budu mít i tak nárok na mateřskou dovolenou?

Před tím jsem byla zaměstnaná na DPČ asi 3 roky ve firmě.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku.

Co se týče ukončení zaměstnání, těhotenství nesmí být důvod k výpovědi ze strany zaměstnavatele. Na druhou stranu zaměstnavatel s Vámi může ve zkušební době ukončit pracovní poměr bez udání důvodů. Není Vaší povinností zaměstnavatele o těhotenství informovat, výjimkou je situace, kdybyste vykonávala činnost, která je těhotným ženám zakázaná (seznam činností najdete ve vyhlášce č. 180/2015 Sb.) nebo Vám v tom bránil Váš zdravotní stav.

Pokud by s Vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, byla byste jako těhotná v ochranné lhůtě – ta trvá tolik dní, kolik trval poslední pracovní poměr, maximálně může trvat 180 dní. Jestliže by k ukončení pracovního poměru došlo k 31.10. 2023, Vaše ochranná lhůta by trvala do 31.1. 2024.

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou) můžete nastoupit v rozmezí 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu – ve Vašem případě tedy nejdříve asi v druhé půlce února 2024.

Pro nárok na PPM musíte v době nástupu splnit tyto dvě podmínky současně:
1. Být nemocensky pojištěná – tzv. zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.
V případě ukončení pracovního poměru v říjnu byste tuto podmínku nesplnila.
2. Být v předchozích 2 letech minimálně 270 dnů nemocensky pojištěná – počítalo by se zaměstnání na HPP, DPČ (v případě, že Váš sjednaný příjem byl alespoň 3500 Kč za měsíc), ukončené studium na střední, vyšší odborné a vysoké škole, rodičovská dovolená, neplacené volno, doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

Doufáme, že jsme Vám odpověděly na Vaše otázky.

Přejeme Vám vše dobré, hlavně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz