Z rodičáku na mateřskou. Myslíte, že je tento postup správný?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a 24.11. mám termín porodu s druhým dítětem. Dnes jsem si šla navýšit rodičovský příspěvek a paní mi řekla, že už to navyšovat nebude, ale že je lepší to ukončit a dala mi vyplnit papír k ukončení rodičovského příspěvku.Takže dostanu rodičák za srpen a dále už ne. O PPM si mužu nejdříve zažádat 29.9. (8 týdnů před porodem) nebo 13.10. (6 týdnů před porodem).

Myslíte, že je to takhle správně?

U prvního dítěte jsem žádala 6 týdnů před porodem, tak jestli to nevadí, že tady to bude 8 týdnů před porodem. Nerada bych byla měsíc bez příjmu.

A ještě se zeptám, pokud žádám toho 29.9, tak jestli dostanu mateřskou už v říjnu.

Omlouvám se za možná hloupé dotazy, ale potřebuji na to znát odpověď.

Předem moc děkuji.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s kterou jste nám napsala. Zajímá Vás, jak to bude dál v situaci, kdy ukončíte pobírání rodičovského příspěvku (RP) a během pár dnů budete nastupovat na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Je na Vás, jestli ukončíte pobírání rodičovského příspěvku ještě před nástupem na PPM. Ukončit ho teď je jedna z možností. Další možnost je pobírat RP do nástupu na PPM. Nástup na PPM byste měla do 8 dnů oznámit na příslušné pobočce Úřadu práce a ten by z tohoto důvodu ukončil pravidelnou výplatu rodičovského příspěvku.

Pokud jste nevyčerpala celkovou částku rodičovského příspěvku (300.000 Kč), budete mít nárok na jeho doplacení. Na doplacení zbývající částky má nárok ten, kterému lze ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ. Protože budete pobírat PPM, tuto podmínku splníte.
Po narození nejmladšího dítěte v rodině je potřeba oznámit tuto skutečnost na Úřadu práce. Ten Vám jednorázově doplatí částku, kterou jste z rodičovského příspěvku nestačila vyčerpat. Peníze vyplatí v kalendářním měsíci, který následuje po kalendářním měsíci, kdy oznámíte narození nejmladšího dítěte. O nevyčerpanou částku RP byste tedy neměla přijít.

Rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně. Pokud ho ukončíte k srpnu, poslední pravidelnou výplatu RP byste měla obdržet v září.

Na PPM můžete nastoupit v rozmezí do 29.9. do 13.10. Je pouze na Vás, v jaký den v tomto rozmezí budete chtít na PPM nastoupit. Je to možné už od 8. týdne před očekávaným termínem porodu, tedy od 29.9. Žádost o PPM můžete podat již dříve. Tiskopis vyplní Váš ošetřující gynekolog/gynekoložka, Vy pak příslušnou část předáte svému zaměstnavateli, ten ji po doplnění údajů předá příslušné OSSZ. Ta má ze zákona 30 dní na posouzení žádosti. Délka vyřízení závisí na tom, jestli jsou předané podklady kompletní a správně vyplněné. Čím dříve tedy žádost podáte, tím dříve budete od OSSZ mít rozhodnutí o PPM. Pokud OSSZ bude mít Vaši žádost během září, kdy na PPM nastoupíte, je možné, že PPM vyplatí už v říjnu.

Rozumíme tomu, že chcete vědět, jak to bude s vyplácením dávek. Je to přirozená starost a je dobře, že hledáte pro sebe informace.

Kdybyste se potřebovala ještě na něco doptat nebo potřebovala informace či pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám klidné a radostné dny s Vaší rodinou.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz