Jak se zbavím strachu z dalšího těhotenství po třetím potratu?

Zodpovězené
4. kvě 2021

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mého problému. Měla jsem dva potraty v 5. týdnu bez čištění a dnes jsem v 9. týdnu a srdíčko nebije. Úplně jsem přestala věřit, že se nám to ještě podaří.

Jak se zbavím strachu z dalšího těhotenství?

Lékař mi řekl, že ať si rozmyslím, dva týdny počkám a začnu krvácet, nebo půjdu na kyretáž.

Děkuji

Hezký den,

děkuji za Vaši otázku a je mi líto, že se Vám dějí opakované ztráty. To je pro psychiku ženy hodně náročné. Takže chápu, že se cítíte špatně a máte strach. Nepíšete ale moc detailů k Vaší konkrétní situaci, napíšu tedy spíš obecně co mě napadá k tomu strachu a důvěře v úspěšné otěhotnění.

Nejprve si dopřejte čas. Nyní jste přišla o miminko, které jste milovala a na které jste se těšila. Pomůže Vám pro něj truchlit, projít si všemi možnými pocity, které k tomu patří. Smutek, vztek, beznaděj, strach z budoucnosti, letargie... Nesnažte se rovnou myslet na nové těhotenství. I Vaše tělo se potřebuje zotavit, dopřejte si vědomý čas pro sebe. Ideálně celé šestinedělí.

Někdy se může stát, že na naše tělo spěcháme a dáme mu jasný požadavek - dítě. Ale nevytvoříme k tomu vhodné podmínky. Stres, špatná strava + nedostatek vitamínů a minerálů, kolotoč povinností, ze kterého neumíme vystoupit a dostatečně relaxovat. Na miminko se těšit a přát si ho, ne ho "vyrábět".

Taky mám občas období, kdy je touha po dalším miminku a novém těhotenství silná. A potom veliké zklamání z toho, že přišla menstruace. Trvá mi pak delší dobu, než se zase psychicky zvednu. Proto se mi spíš osvědčilo, nechávat všemu volný průběh a soustředit se na věci, které mi dělají radost. Nestavět miminko jako svůj hlavní smysl života. Důvěřovat tomu, že na Vás zdravé miminko čeká a ve správný čas k vám přijde. Ztratíte-li naději, není moc pravděpodobné, že by se to nakonec povedlo.

Zkuste na nějakou dobu být v myšlenkách s Vašimi andílky a objevovat, co Vám přišli říct. Třeba je tu nějaká změna, kterou máte udělat a kterou ještě nevidíte. Přeju Vám v tom procesu hodně štěstí.

Možná by Vám pomohlo slyšet příběh ženy, která má za sebou již pět zamlklých těhotenství. Jestli budete chtít, můžu Vás propojit. Stačí se mi ozvat na e-mail.

A ještě bych Vás ráda podpořila v tom, abyste si Vy sama vybrala způsob, jakým Vaše miminko odejde z Vašeho těla. Na internetu se dají dohledat informace, jak bezpečně projít samovolným potratem, co je potřeba hlídat. Je možné požádat o podporu dulu, která by Vás tímto procesem provedla. Ale pokud si vyberete kyretáž, je to také v pořádku. Když byste k rozhodování potřebovala víc informací, můžete se na mě také obrátit.

S přáním hodně sil,

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz