Je to prostě život....

Zodpovězené
11. kvě 2021

Dobrý den,

aktuálně jsem 14 dní po 4. zamlklém těhotenství. Nevím, jestli jsem úplně smířená se ztrátami... Teď spíše uvažuji, že budu muset řešit nějakou formu antikoncepce, protože nemám sílu na další ztrátu. Racionálně vím, že je lepší ztráta v prvním trimestru (u nás asi předpoklad genetických vad, které však nelze zjistit, protože naše genetika je zcela v pořádku) a ostatní vyšetření taky. Bude mi 40..takže....

Hezký den,

moc mě mrzí, že Vás potkávají opakované ztráty. Pokud byste chtěla, můžu Vás propojit se ženou, která prošla mým podpůrným programem a aktuálně má za sebou páté zamlklé těhotenství. Věřím tomu, že sdílení podobného příběhu dokáže velmi rychle a účinně ulevit.

Každá ztráta, i v začátku těhotenství, je velice bolestná, zvlášť když se opakuje. Nevytvářejte na sebe zbytečný tlak tím, že si budete říkat, že to přeci nic není a že kdyby se to stalo později, bylo by to ještě horší. Vnímám jako důležité, věnovat se péči o sebe, dopřát si šestinedělí po ztrátě, dát tělu šanci se zregenerovat a Vaší duši se uzdravit. Truchlení pro miminko je důležité a tento proces není dobré přeskočit nebo si ho nedopřát. I zpětně je možné se s miminky rozloučit, uspořádat pro ně nějaký pěkný rituál, ať už doma nebo v přírodě. A pokud to s Vámi rezonuje, zamyslet se nad tím, proč k Vám miminka přišla a zase odešla. Jestli je ve Vašem životě něco, na co tyto dušičky poukazují, co byste mohla změnit nebo se z jejich příchodu a odchodu naučit.

Píšete, že Vaše vyšetření jsou v pořádku a není z nich patrná příčina neudržení vitálního těhotenství. O to víc bych Vám doporučila soustředit se na zpomalení životního stylu a odbourání stresu (i toho podvědomého, který si ani neuvědomujete). Příčina ZT může být i v hormonální nerovnováze a pomoci by mohla hormonální nebo lunární jóga. A nebo možná jen postupné hledání radosti ve Vašem životě.

Ráda bych Vám doporučila, pokud ještě neznáte a nepraktikujete, sledovat Váš cyklus pomocí symptotermální metody. Ve zkratce se jedná o měření bazální teploty a sledování symptomů (např. změny hlenu děložního čípku) během cyklu. Tato metoda Vám umožní dobře poznat svůj cyklus a zjistit, jestli je zdravý nebo je v něm něco, co je potřeba podpořit. Tuto metodu lze používat i jako antikoncepční (podle ní velmi přesně zjistíte, jaké dny v cyklu jsou plodné a jaké neplodné), i pokud byste se rozhodla znovu otěhotnět. Jestli byste se chtěla o metodě dozvědět víc, ozvěte se mi. Poté byste se mohla obrátit na brněnské Centrum naděje a pomoci, kde se věnují přirozené podpoře otěhotnění i po předchozích ztrátách.

A nakonec bych Vás chtěla podpořit, co se týče Vašeho věku. Je pravda, že 40 let není nejideálnější reprodukční věk. Ale věk sám o sobě je jen číslo. Pro otěhotnění a zdárné těhotenství je mnohem důležitější správné fungování Vašeho cyklu, zda pravidelně dochází k ovulaci, uvolňují se vajíčka a jejich zásoba je ještě dostatečná. Nejvíc ale záleží na psychice a tu je ve Vaší moci ovlivnit. Znám ženy, které po ztrátě donosily zdravá miminka a bylo jim přes 40 let.

Myslím na Vás a věřím, že brzy budete jedna z nich.

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz