Jak hodně rizikové je dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce?

Zodpovězené
6. bře 2024

Dobrý den,

už několik let užívám hormonální antikoncepci (tabletky), s přestávkami kvůli otěhotnění (již mám 3letou dcerku) a stále v této ochraně pokračuji, ale z každé strany člověk poslouchá, jak moc škodlivá je.

Chtěla bych tedy vědět, jak to opravdu je a jaké jsou případné podobné alternativy.

Děkuji moc.

Dobrý den,

pokud jste zdravá a nekouříte, můžete kombinovanou hormonální antikoncepci užívat dlouhodobě, ale každý rok byste měla navštívit gynekologa a s ním zhodnotit Váš zdravotní stav a další užívání. Hormonální antikoncepce má obecně 2 zásadní rizika. Mírně zvýšené riziko rakoviny prsu - to je zvýšené o 24 % a po vysazení užívání se srovnává znovu s neuživatelkami, tj. klesá na 1,00, a pětinásobné zvýšení rizika hluboké žilní trombózy. Toto riziko je poloviční oproti riziku trombózy v těhotenství a je preventabilní - tzn. že vzniká kombinací rizikových faktorů.

Uživatelka antikoncepce by měla dodržovat pitný režim, užívat léky na ředění krve při imobilizaci končetin a dělat si přestávky v cestování, pokud je cesta delší než 4 hodiny. Také vysazuje antikoncepci aspoň 6 týdnů před plánovanými operacemi.

Přeji Vám krásný den!
MUDr. Vladimíra Bernátková
gynekolog, porodník