Koberec v dětském pokoji. Je vhodný vzhledem k podlahovému topení?

Zodpovězené
25. srp 2023

Dobrý den,

žijeme v novostavbě rodinného domu. Máme podlahové vytápění, vinylovou podlahu a sem tam kusové koberce. Pohrávám si s myšlenkou, že bychom do dětských pokojíčků dali koberce po celé podlahové ploše. Nikdy jsem ale koberec po celé místnosti neměla, tak mi chybí zkušenost, zda je to vhodné vzhledem k tomu podlahovému topení a jaká je přibližně životnost takového koberce v běžném dětském pokojíčku.

Nesníží se výhřevnost toho topení, když bude muset teplo pronikat přes více vrstev?

Čím čistit skvrny na koberci?

Na současných kusových kobercích máme spoustu nevyčistitelných skvrn. Nechávala jsem je čistit i profesionály, ale něco tam prostě zůstává.

Jak se vlastně koberce k podlaze připevňují?

A kdybych je chtěla později dát pryč, v jakém stavu bude podlaha pod nimi?

Děkuji předem za vysvětlení.

Dobrý den,

na podlahové vytápění můžete položit pouze celoplošný koberec, který má uvedený piktogram, že je k tomu vhodný. Udělal jsem pro Vás výběr celoplošných dětských koberců vhodných na podlahové vytápění. Jsou vyrobeny z polyamidu a vyznačují se odolností, měkkostí a tvarovou pamětí.

Životnost koberce je standardně zhruba 5 let, ale je ovlivněna mnoha faktory, a to primárně vytížením místnosti, ale například také údržbou. Více o údržbě i čištění skvrn se můžete dočíst v článku: 3 tipy na správné čištění koberce: Pravidelným vysáváním to začíná.

Ohledně připevnění koberce je ideálním způsobem celoplošné přilepení. Jedině tak daný koberec splňuje vlastnosti deklarované výrobcem. Před položením metrážního koberce doporučuji odstranit původní krytinu a připravit hladký a rovný podklad. Máme k tomu na blogu moc pěkný článek: Jak připravit podlahu na pokládku koberce.

Pro přilepení koberce bych ve Vašem případě zvolil fixační lepidlo, které se nanáší celoplošně na podlahu a funguje na bázi suchého zipu. V případě budoucí výměny krytiny nepoškodí a nepotrhá podklad pod kobercem. Doporučím konkrétně fixační lepidlo BRALEP FIX 400.

S přáním pěkného dne

Jiří Novotný
podlahový specialista
www.breno.cz