Jak podpořit správný vývoj klenby u dítěte?

Zodpovězené
5. dub 2023

Dobrý den,

dcerka má 11 měsíců a pomalu se začíná stavět k nábytku. Zajímalo by mě, jestli se dá nějak správně pracovat se začínajícím chodcem, aby se mu správně vyvinuly klenby?

Co je vhodné dítěti obouvat?

Mám obuv střídat na různé povrchy?

Děkuji.
Katka

Dobrý den,

určitě je vhodné, ba nutné, podpořit začínajícího chodce. Nechte dcerku seznamovat se s různými povrchy, překážkami, a to jak venku, dovolí-li vám to již počasí, tak případně v domácím prostředí. Dcerka může nohama osahávat i běžné věci z domácnosti, různé materiály atp.

Pro první stavění se na nohy můžete používat měkké ortopedické podlahy bez výstupků, hrbolů. Volte raději vzory jako je jemná tráva, louka, oblázky, mušle. Podlahy můžete umístit tam, kde si Vaše dcerka často stoupá, např. u konferenčního stolečku, hracího stolečku aj. Vhodné jsou také tzv. mini dílky, kterými se děti nejen procvičují jemnou motoriku, ale jejichž velikost je ideální pro malé nožičky. Již začínají chodec si na podlahách stimuluje své nožky, seznamuje se různými povrchy a tím podporuje správný vývoj. Těžší prvky může dcerka zkoušet třeba jen přelézat. Čím jistější a stabilnější bude dcerky chůze, postupně můžete přidávat již složitější, členitější povrchy. Pro první krůčky je vhodný výrobce Muffik, který nabízí právě i variantu mini dílků. Můžete také vyzkoušet tzv. míčkování, ježkování k tomu, aby si děťátko navyklo vnímat různé povrchy, aby nožky stimulovalo. Zároveň tímto předcházíte tzv. němým nohám.

Rovněž dcerku kontrolujte, zda-li obchází nábytek všemi směry a zda při stoupání nakračuje oběma nohama. Dalšími doporučeními je nevodit začínajícího chodce za ruku. Dcerka by si měla na vše přijít sama. Pokud se rozchodí nyní na jaře nebo v létě, podpořte její rozvoj tím, že ji necháte prozkoumávat terén i venku naboso. Když jsou nohy naboso, zapojují se při každém pohybu do hry, zavřené v botě tuto možnost nožky moc nemají. Dokud dítko nechodí samo, nepoužívejte žádná chodítka a podobné „pomůcky“.

Začínajícím chodcům stačí tzv. capáčky, které kopírují tvar nohy. Malé dítě, kterému se noha vyvíjí, nepotřebuje podporu. Důležité je, aby dítě, které začíná chodit, mělo dostatek prostoru pro správný vývoj nohy. To znamená, že by nožka neměla být utlačována pevnou a těžkou botou ani těsnou ponožkou. Doma při prvních krůčcích děti obuv nepotřebují vůbec. Nejlepší je ťapání naboso. Variantou mohou být také protiskluzové ponožky. V chladném počasí můžete pořídit zateplené capáčky a hřejivé návleky. Ve chvíli, kdy bude dcera již zkušenější chodec, sáhnout můžete po tzv. prewalkers botičkách. Prewalkers botky jsou lehké, mají měkkou a ohebnou podrážku, která umožňuje malé dětské noze správně pracovat a dítě je schopné ji prošlápnout. Tyto boty mají dostatek místa pro prsty, zimní jsou navíc opatřeny kožíškem.

A abych odpověděla přímo na vaši poslední otázku, z předchozího uvedeného je patrné, že obuv u začínajícího chodce není potřeba na různé povrchy měnit. Naopak, stále se držte pravidla, že dětskou nožku je potřeba stimulovat a aktivovat, ne ji schovávat do pevné obuvi, která neumožní správnou funkci a rozvoj nohy. Je důležité nenechat se odbýt a vzít hned první nabízenou botu. Těžké zimní boty s pevnou tuhou podrážkou nejsou pro první krůčky vhodné, můžete si je představit tak, že nasadíte dítěti na nohu lyžáky a chcete po něm, aby trénovalo chůzi.

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram