Jak pomoci správnému vývoji nohy při prvních krůčcích?

Zodpovězené
6. dub 2023

Dobrý den,

jak mohu pomoci správnému vývoji nohy u dítěte, které začíná chodit?

Koupili jsme barefoot botky. Jak ale ještě jinak podpořit správný vývoj?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Je dobře, že se již při prvních krůčcích vašeho děťátka snažíte podpořit správný vývoj nožky. Jakmile se vaše dítko už samo pouští v prostoru a není to jen obcházení nábytku, určitě ho nevoďte za ruce, i třebaže se mu to moc líbí. Důvod je takový, že mu tím asymetricky vytahujete horní končetiny a nutíte ho k prohnutí v zádech. (Nehledě na to, že brzy ucítíte svá záda i Vy, jak budete ohnutí). Možná to bude trochu překvapivé, ale voděním za ruku se však může zbrzdit i samotný vývoj a dítě se tak rozchodí samo ještě později, rozhodně jeho samostatnou chůzi tímto neurychlíte. To stejné platí i o různých pomůckách, chodítkách, hopsátkách atd. Tyto rozhodně nekupujte!

Dítě naopak nechávejte prozkoumávat nejrůznější povrchy, zdolávat překážky, nejlépe ťapkáním naboso, v případě chladného počasí mu pro první krůčky pořiďte zateplené capáčky. Jakmile se z něj stane již zkušenější chodec, rozhodně potřebuje takovou obuv, která nezamezí funkci a rozvoj jeho nohou.
Podrobnější informace naleznete v již odpovědi na velmi podobný dotaz na tomto linku.

https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

V případě dalších dotazů Vám moc ráda odpovím.

Pěkný den.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram