Valgózní kotníky. Co dělat?

Zodpovězené
20. dub 2023

Dobrý večer,

dcerka má valgózní kotníky.

Co dělat?

Moc děkuji.

Dobrý den,

nejprve bych Vám doporučila návštěvu dětského fyzioterapeuta, který by měl dokázat objektivně zhodnotit vážnost problémů. Fyzioterapeut hodnotí funkci a vyšetří dítě komplexně. Určitě je důležité brát v potaz věk dítěte, jelikož věkem se noha vyvíjí, celkovou konstituci těla, hmotnost, stav svalů a vazů a jejich volnost a s tím spojenou kloubní pohyblivost. Znát bychom měli míru pohybové aktivity dítěte, jeho pohybové vzory a také obuv, kterou dítě nosí. Někdy se stane, že rodiče v dobré vůli obují na vyšetření nové, neochozené boty. Přínosnější je naopak přijít v botách, které dítě často nosí, aby bylo vidět případné sešlapání. Součástí vyšetření by mělo být také postavení dítěte na podoskop, zhodnocení citlivosti nohy a vyšetření nohy jak ve statické pozici (ve stoji), tak v dynamice (při chůzi, běhu, dřepu, stoji na jedné noze…). Dále je pak důležité zhodnotit celkové držení těla a pohybové stereotypy.

Po celkovém vyšetření pak může být sestaven terapeutický plán, který zahrnuje aktivní pohybovou terapii, různé doplňkové aktivity nebo např. tejpování a využití pomůcek.
V naší ordinaci Fyzionožka pracujeme mimo jiné také např. i s úpravou individuálních korigovaných stélek, které, jak z názvu vyplývá, navrhujeme a připravujeme pacientovi na míru, a kterými dokážeme upravit postavení nohy a její funkčnost. Individuálně tak vybíráme pro daného pacienta velikost, tvrdost, denzitu, tvar a značku.

Jelikož ale mnohdy bývají objednávací lhůty u terapeutů delší, zaměřte se na správné cvičení a podporu v podstatě okamžitě.

Je vhodné nechávat děti chodit naboso, a to jak doma, tak i v přírodě, pokud je to možné. Je důležité, aby měly nohy dostatek podnětů k vnímání. Dochází tím ke stimulaci chodidel. Nohy by měly umět vnímat různé povrchy a jejich kvalitu (tvrdé, měkké, chladné, teplé, mokré, suché…), je dobré nechat zažít nohy i určitý stupeň diskomfortu.

Doma můžete ke stimulaci nohou využít všechny různé ortopedické podlahy, stimulační a balanční podložky a pomůcky. Nemělo by docházet k příliš brzké sportovní specializaci, ale nechat dítě rozvíjet komplexně.

Na ortopedických podlahách a konkrétně vystouplých balančních dílkách, dítě potrénuje správný postoj nohou, ale i celého držení těla, což je pro nápravu valgózních kotníků zcela nezbytné. Tato diagnóza totiž není problémem pouze chodidla, ale právě celého těla. Na e-shopu spokonozka.cz si vyberete z již předem sestavených a doporučených sad pro tuto diagnózu. https://www.spokonozka.cz/deti-2/.

Cvičením na nich bude dcera aktivovat hluboký stabilizační systém, aktivovat svaly trupu a také důležité správné nastavení dolních končetin. Kromě balančních 3D podlah je vhodné cvičení kombinovat i s měkkými a tvrdými podlahami. Podlahy můžete kombinovat s nejrůznějšími balančními pomůckami, hrát na nich běžné dětské hry, jako Twister, Pán čáp ztratil čepičku, Škatulata hejbejte se aj. Buďte kreativní.

Více tipů na cvičení také najdete v tomto článku https://fyzionozka.cz/plocha-noha-x-valgozni-ko..., inspirovat se můžete i na našem YouTube kanále https://www.youtube.com/@spokonozka.

Držím Vám palce.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram