Pomohou brusinky na počínající zánět močového měchýře?

Zodpovězené
14. lis 2019

Dobrý den, pane doktore,

už 3. den cítím mírné pálení a štípání při močení. Na záněty jsem trpěla cca 3 roky zpět pravidelně. Bohužel. Takže teď, když už jen cítím první příznaky, hned piju brusinkový čaj, jím brusinky a zahajuji léčby podle babských rad. Většinou mám do dvou 2 dnů klid, ovšem teď to ale nepřechází.

Je možné, že už brusinky nezabírají? Že si na ně mé tělo "zvyklo"?

Nechci skončit na antibiotikách. V minulosti jsem je brala na každý zánět a vlekly se mi problémy s trávením, bolestmi břicha po ATB atd. Takže a už bych se jim ráda vyhla co to půjde.

Děkuji.

Dobrý večer,

brusinky působí především preventivně, tedy účinné jsou, ale jen do určité míry, pomáhají vlastní imunitě těla, aby se zánět nerozvinul. Nejde o to, že by brusinky nezabíraly, ale pravděpodobně jde o zánět bakterií, se kterou si imunita těla nedokáže poradit. Bohužel třetí den nelze doporučit léčbu bez antibiotik. Osobně někdy doporučuji vyčkat bez antibiotické léčby, ale maximálně 24-48 hodin. Vaše situace se jeví jako žádoucí k zahájení antibiotické léčby. Je třeba zvážit fakt, že v případě komplikací může být nutná antibiotická léčba v nemocnici a mnohem delší dobu. Doporučil bych návštěvu lékaře.

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog