Označení embryí. Co tyto zkratky znamenají?

Zodpovězené
29. říj 2023

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na zkratky ve značení kvality/stádia vývoje embryí. Dosud jsem se setkala se značením typu 3AB, 4AA, Bl3BA, atd.. tomu rozumím. Nyní jsem narazila na typ označení bl2g1, bl1g1, bl1g2.

Můžete mi, prosím, poradit, zda se jedná o jiný typ značení nebo nějaké jiné vývojové stádium, než u výše uvedených?

Co tyto zkratky znamenají?

Moc děkuji.

Dobrý den,

první označení je více používané - jedná se o morfologické (tvarové) hodnocení embryí ve stadiu blastocysty a hodnotí se zvlášť embryoblast a trofoblast. Je to hodnocení odborné a úplně se neshoduje s šancí na otěhotnění a porod zdravého dítěte.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz