Spermie X a Y. Je to vyrovnané?

Zodpovězené
18. črc 2020

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda mají muži vyrovnaný počet spermií X a Y, tedy mají stejnou šanci počít dceru a syna. Dlouho mě tato otázka zajímá, protože jestli je to 50:50, jak je možné, že jsou rodiny, kde mají i 12 synů nebo 12 dcer.

Co vše ovlivňuje pohlaví miminka?

Můj manžel je ze 4 synů, jeho otec z 5 synů, všichni švagři mají syny (dohromady je už 10 vnuků a žádná vnučka), my máme 2 syny.

Čím to může být způsobené? A je nějaká šance, že se v rodině objeví holčička?

Děkuji

Dobrý den,

ano, mělo by to tak být 50 na 50%. A může to být náhoda, u části párů se jedná o genetickou příčinu, proč mají jen chlapečky.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz