Oba pracujeme, ale nemůžeme si dovolit dítě

nikinnna
3. lis 2014

Ahoj, už jsem prošla modrou střechou, aktuálně řeším beremko a pomalu bych se ráda přesunula sem 🙂 .
S přítelem se budeme brzo brát a už u nás také často mluvíme o miminku. Oba pracujeme, ale pořád mám strach, že to nezládneme ☹ . Příteli je 28 a mě 24, máme byt, auto a nemůžu říct, že jsme sociální případ, ale mám strach, že můj odchod ze zaměstnání by ho z nás udělal. Přítel vydělá 18-19 tisíc, já 11, ale máme strašně moc nákladů. Když sečtu pravidelné výdaje (byt, telefony, internet, pojištění, atd...) dělá to 13000 měsíčně a to nepočítám naftu, jídlo atd. Vezmu-li v úvahu, že nemocenskou bych měla 5000, protože bych určitě musela odejít na rizikové těhotenství a rodičák by následně nebyl o moc lepší, nevím jak to udělat. Přítel po miminku moc touží, u mě jsou nějaké zdravotní problémy, kterým dlouhé odkládání může šance na početí ještě zhoršit, ale bojím se, že by to bylo nezodpovědné....
Pořád si kladu otázky. Opravdu je dítě tak nákladná záležitost? Jak to dělají rodiny, které mají ještě nižší příjmy než my a mají děti?A je vůbec zodpovědné mít v naší situaci dítě?

eileenk
3. lis 2014

@nikinnna Pokud to budeš počítat, tak by na dítě nebyla příležitost nikdy - Vaše rodinná situace mi vůbec nepřipadá nezodpovědná 😉 Ono to vždycky nějak dopadne, výbavu můžeš nakoupit po bazarech, něco taky dostaneš...

nita1984
3. lis 2014

Řeším tak nějak stejnou otázku.... bez mého příjmu by to bylo složité, ale mám výhodu, že můžu pracovat i těhotná a s mimčem.. takže jen se modlit, aby všechno bylo ok a pak to bude v pohodě.

Jinak jak to dělají jiní? Asi mají nižší náklady... jsou skromnější... těžko říct

nuali
3. lis 2014

Ahoj, tak předně myslím, že nejste v žádné situaci... Pokud teda nejste zvyklí na bůh ví co 🙂 U nás je měsíční příjem celkem asi 25 tisíc,výdaje 11500 + jídlo. Na PN jsem byla teda jenom o měsíc dřív před MD, ale byla. Stejně jsme pořídili výbavičku, máme pro malýho vše, ještě jsme zvládli dovybavit byt - před rokem jsme se stěhovali do prázdného a žijeme naprosto v pohodě 🙂 Myslím, že to vidíš až moc dramaticky 🙂

elllenka
3. lis 2014

Co zapracovat na snížení nákladů? Ale i tak myslím, že když přítel vydělá 18tis. náklady máte 13tis tak máte 5tis. na jídlo a na ostatní věci. Navíc budeš mít nějaké peníze- neschopenka, mateřská, rodičovská ...
Věci na miminko se dají pořídit z druhé ruky za pár korun, případně v akcích v obchodech. Trvalé platby na miminko jsou plíny, případně sunar. Časem příkrmy, u větších dětí případně kroužky.
Pokud dítě chcete tak proč čekat 🙂

lv
3. lis 2014

takže by jste měli cca 24tis a zbylo by po zaplacení 11tis..to na jídlo a naftu stačí myslím, že to tak má valná většina rodin s malými dětmi, s vyššími příjmy jich je méně..možná už to vidím jinak, jelikož jsem byla schopná se přeorientovat na jinou vlnu, zvykla jsem si na šetření, na napnuté rozpočty - internet si zkusit domluvit lepší smlouvu, mobily též, s placením bytu nic nenaděláte, zas neutratíš ty peníze za jízdné do práce, domácí strava je levnější, než placené obědy a je to blbé, ale i na sobě lze ušetřit v tom smyslu, že se nemusí moc investovat do tvé garderoby, protože za kočárkem se nejlíp lítá v teniskách a polosportovním. Plenky jdou látkovky, mě jednorázy vyjdou na 500kč/měs nejvíc, výbava lze pořídit v bazarech, kde jsou věci jak nové a za zlomek původní ceny...za mě ano, ono jaksi nikdy nebude ta pravá výhodná chvíle, kdy by se to úplně hodilo.

kacca11
3. lis 2014

Vybudujte si financni rezervy, to vas pobidne ke zhodnoceni nakladu. Kdyz zvladnete nasetrit, tak se nemusite bat mit dite. Ale chapu, ze to neni o neskromnosti, ono jen kdyz clovek denne dojizdi a nechce jist uplne srajdy, zak se to prodrazi.

hohe
3. lis 2014

Popravdě, většina počítá každou korunku... Jde o to určit si priority... Takže doporučuji se podívat po nějakém pojištění kde se při nemocenské doplácí do výše platu - jsou taková a lze je čerpat po půl roce placení této pojistky - tak na to kukněte. Dále ohledně miminka - záleží jak moc jste nároční. Lze hodně věcí koupít za pár kaček v bazárcích, hlavně oblečení. Já jsem např. moc chtěla koupit kočárek Quinny, ale byl moc drahý, tak jsem čekovala bazárky a měla jsem v plné palbě i s fusakem, nádstavcama, pláštěnkama atd za 8.000,- - nový s touto výbavou přišel na 20,000. Hledala jsem asi 2 měsíce. Tak samo autosedačka - chtěla jsem MAxi cosi a koupila jsem ji zde v bazárku za 1300,- i s fusáčkem - nová okolo 3,000 - vše jsem si osobně přebírala a kontrolovala. Malá se nám narodila v březnu a tak jsme si na Vánoce přáli hlavně dárečky pro ni - jako monitor, chůvičky a podobně. Posttýlku má po mě 🙂 jen jsme ji natřeli a koupili novou matrac... Oblečení kupuji v bazárcích nebo ve výprodeji v Tescu a podobně... Ono se to dá, pokud nejsi extra náročná a nepotřebuješ mít vše nové... Např. pleny jsou super z Tesca se sovičkama a vychází na 200 v akci a jsou jak pampers - chce to jen hledat, hledat... do toho se dostaneš, neboj... Ono spousty věcí si odřekneš, když je dítě 🙂 . Když se mi něco moc líbí, tak to malé koupím, ale přemýšlím - teřba na botičkách nešetřím a kupuji nové a kvalitní... Dá se to 🙂

snilkova
3. lis 2014

My máme hypotéku a taky jsme nejdřív přemýšleli, jestli se to dá utáhnout, jenže s hypo na krku bychom si mohli miminko dovolit nejdřív v 55 letech 🙂 Pamatuju jak jsem těhotná jsem stála u výlohy, kde bylo dětský kolo a já brečela, že ho naše miminko nikdy nebude mít, protože na něj nebude..ale zvládáme to v pohodě a i kolo bude 🙂 Člověk se trochu uskromní, přizpůsobí a jde to 😉

romantika
3. lis 2014

z nas se socky staly ikdyz jsme oba VŠ, kvůli detem se musíme porad stehovat, resit aktualni financni situaci, bud mame na najem ve vetsim nebo nemame. Práce v oboru je u nas mizerna. Manzel každý rok hleda novou. Ale to kdyby clovek resil tak deti nemá nikdy. Ja jsem přes zdravotni problémy zvladla dve deti a když je nejhur, vždycky se nejak najde pomoc. Slevy, bazary, věci za odvoz. No a jinak také zijeme z rezervy, kterou jsme si udelali před dětmi. Situace s dětmi mi nedovoli jit do práce, takze je to opravdu z ruky do huby jak se říká. Omezili jsme se na vydej peníze hlavne za jidlo. Porusili zbytecne pojistky a tad. Lehke to opravdu není pokud jste pripad jako my, nemame byt, nemame pomoc od rodiny. ALe da se to. Ono spadnout do socialni pomoci taky není moc lehke. Velkou prekazkou bylo když se jedno dite potykalo s náročnými zravotnimi problémy, ale to nenaplánujete. TO potom peníze nebyli, ikdyz je u nas zdravotni pece zadara tak jak jde do tuhého, litaji tisice vzduchem. A pak ponizite i ty požadavky na vse kolem, protože zdravi si proste nezaplatite. SItuaci tak nejak zvládáme a doufáme v budoucnost az budu moci zacit pracovat, ale pevne verim, ze na každého to není. V mnoha pripadech verim ze je to cesta do pekla, jako rozvod, rozpad manzelstvi a vůbec se nedivim. Ale pokud mate byt, auto tak jste na tom velice dobře. Hlod uz to nepujde si tak užívat jak bez deti, ale neplánujte. To je pak tak, ze dite nepujde a budete z toho spatna. Chce to bud do života skocit a brat si co prichazi. DOpredu jak to bude s dětmi nevymyslite ani kdybyste mela milion variant. Jde o to rozhodnuti zda chcete ci ne. Ony vas deti vystavej ale ta odmena jejich lasky je za všechny miliony.

smirda
3. lis 2014

Ahoj, přemýšlím o tom samém, ale jak už jsem tady tak koníka prošla, napadá mě, že to prostě "nějak" půjde. Ono i na modré střeše se podívej, kolik je maminek na mateřské a přitom rekonstruují, staví, mají hypotéku...
Jinak 60 procent (nemocenská) z platu je 6600, to máš hned o fous víc než předpokládaných 5000, potom je o fous větší mateřská (cca 70%) a pak se zas vrátíš na těch 6000, kdybysis zvolila tříletou variantu rodičáku. Není to žádná sláva, ale je to aspoň něco. Být Tebou, pokusila bych se si něco naspořit (i když to teď v době kolem svatby půjde asi těžce), nějakou rezervu pro neočekávané výdaje v době mateřské. Pokud bys byla na neschopence v těhotenství, budeš mít náklady asi menší než když se jezdí do práce (obědy, doprava). Výbavička se dá pořídit na bazarech nebo na aukru, případně nové je relativně levné třeba v IKEA, můžeš něco podědit, pokud je v tvém okolí někdo s dětmi..... Když se zadaří, kojení je taky zadarmo, když ne, tak to prostě bude stát o fous víc. Na telefonu se dá nastavit levnější tarif...a pokud autem jezdíš ty, i např. spotřeba nafty se sníží.
No tohle jsou prostě moje úvahy, kterými se uklidňuju a svoji touhu po dítěti si ospravedlňuju já 🙂. Snad pomůžou i tobě 🙂.

texetka
3. lis 2014

@nikinnna
řešila jsem podobnou situaci, akorát s jinými čísly a dospěli jsme s manželem k tomu, že dítě bude až našetříme polovinu rezervy . Což by mělo být příští jaro . Pak vysadím HA a začneme se snažit a u toho šetřit.
Bez rezervy mít dítě je hazard - dle mého. Nikdy nevíš zda partner/ manžel nebude nemocný, neporouchá se auto, nebude potřeba nějakého velkého vydání.
Takže být s tebou, tak si s partnerem sednu, udělám finanční plán na šetření a udělám rezervu a pak směle do dítěte 🙂

nikinnna
autor
3. lis 2014

@kacca11 to je to. Nejsme schponí nic ušetřit a štve mě to. Je pravda, že se nám bez úvěru povedlo naškudlit na vybavení bytu, ale tehdty jsem měla příjmy vyšší o 10tis měsíčně a teď nás vyžírá ta svatba☹. Popravdě si tyto otázky kladu od té doby co jsem byla bez práce. Loni jsem dala v práci výpověď a šla na ÚP, ale díky tomu, že jsem měla na výplatnici základ, podporu mi vypočítali na 4030Kč měsíčně. Úspory padly na zařízení bytu a můžu říct, že to bylo krušných 5 měsíců, než jsem si našla novou práci. Žilo se od výplaty k výplatě, nebylo pomalu na nic a byla jsem ráda, že zaplatíme účty, naftu a najíme se ☹.

@hohe Mohla bych se zeptat co je to za pojištění?

@snilkova Díky té hypo to vidím dost podobně...

andelka
3. lis 2014

Nemyslím si že máte málo, a ani že byste v případě tvé nemocenské a rodičáku měli málo. Pro klid bych zkusila zjistit rezervy, co kde jde snížit a pustila se do šetření (rezerva musí být vždycky, i bez dítěte) a průběžně i snažení o mimčo, pokud ho opravdu už chcete. Můžeš být těhotná za dva měsíce, nebo taky za rok. To dopředu nikdo neví.

evik19
3. lis 2014

Já myslím, že jste na tom docela dobře a troufám si tvrdit, že většina maminek tady na MK je na tom stejně nebo hůř.
Ráda bych vyvrátila všeobecný mýtus, že je s dítětem spojená spousta nákladů, podle mě to tak fakt není, teda pokud netrváš na tom, že tvoje dítko bude mít jarní, letní, podzimní a zimní výbavu pouze z Nextu nebo Benetonu.
Výbavička na miminko může přijít na 100 tisíc, ale taky třeba na 2 tisíce, záleží na tom, jaké máte nároky, jestli vám pomůže rodina atd. My jsme třeba Postýlku a matraci kupovali v Ikei (cca 1500 oboje), kočárek jsme dostali od rodičů, hračky od kamarádů, oblečky jsem nakoupila z druhé ruky a půjčila si u kamarádek (do 1000 Kč), Pak jsou ještě cca stokorunové položky vanička, ručník, kosmetika, věci z lékárny. Jediný větší výdaj byla autosedačka, do které jsme investovali myslím kolem 4 tisíc, ale dají se pořídit i mnohem levněji, třeba kolem tisícovky.
Úplně malé mimčo pak nestojí skoro nic, pokud tedy maminka kojí a plenky kupuje v akci. My jsme používali jen bílé anebo zelené pampersky a nikdy jsme se nedostali o moc výš než 500 Kč za měsíc. Pak samozřejmě utratíš třeba za kapky do nosu nebo dudlíky a radůstky pro sebe a mimi, to fakt nejsou moc velké výdaje.
Navíc ušetříš oproti životu bez dětí - manžel bude mít slevu na dani za tebe a dítě, což dohromady dělá myslím skoro 3 tisíce za měsíc. U nás tedy už jenom tahle částka převyšuje to, co nás dítě stálo. Navíc taky ušetříte na tom, že zřejmě nebudete chodit se tak často večer bavit, ušetří se taky na jízdném na MHD, protože to mají mamky s dětmi ve většině měst zadarmo.
Takže jestli se fakt bojíš jen těch financí, tak se neboj🙂 Zatím mám ale teda dítě ani ne dvouleté, takže ještě nepřišly takové ty výdaje typu výbava na hory anebo mobil, starší děti určitě stojí dost peněz, ale ty malé zase tak moc ne.

andelka
3. lis 2014

@nikinnna sedměte si a optimalizujte výdaje. Jasně že něco sežere svatba, pak asi dovolená nebo něco, ale pak bych se zaměřila na šetření a plánování rodiny.
My máme momentálně stejný příjem a děti máme dvě a ušetřit se dá. Nespadneš zas o tolik závratně, některé výdaje které máš teď ohledně práce, mít nebudeš. Zkusila bych osekat pojištění, benzin pokud to jde.

kacca11
3. lis 2014

@nikinnna V tom, že neušetříte bych viděla největší problém. Samozrejme, ze vas ted vysava svatba, ale pokud se ani pak situace nezlepsi, budete to muset resit. Jak uz bylo psano, bud snizite naklady nebo zvysite prijmy - zmena prace, brigada navic... A za me doporucuji propocitat naklady a castku, kterou chcete usetrit poslat okamzite na sporici ucet, necekat az co vam zbude. Jinak samozrejme se da vyjit s malem i minimem, ale ja bych to tak urcite nechtela, takze tvym uvaham rozumim.

hohe
3. lis 2014

@nikinnna je to takové to připojištění k zivotku myslím. Pokud máš někoho, kdo do toho dělá, poptej se. Myslím, že to má alianz, Segra to u nich měla a od 29 dne nemoci ji platili 300 kč denně. Říkala, že ji posílali pěkné peníze, ale je třeba to platit tak půl roku než jdeš na mateřskou.

texetka
3. lis 2014

@nikinnna
Sedněte si , sepište výdaje - nutné - hypotéka, spoření, pojistky a pak hledejte úspory na zbytku . Bez toho, že nezvládnete teď naspořit alespon něco bych opravdu váhala zda do dítěte jít.
My padneme o 14 tisíc v čistém a bude to hodně těžké. Ale právě proto hledáme rezervy a našly se, ikdyž se to nezdálo.

sheeni123
3. lis 2014

Je fajn, že si to všechno počítáš a přemýšlíš o tom 😉 Spousta "rodičů" se do toho vrhne po hlavě a pak se nestačí divit...ale myslím si, že to zvládnete v pohodě. My měli dohromady s mojí mateřskou ani ne 20tis, když se nám narodilo druhé dítko. Nejhorší pro nás bylo, že jsem nemohla plně kojit, takže nejhorší výdaj byl na sunar, ale i tak jsme to zvládli - oblečení se dají nakoupit dobře na bazárku (máme totiž holku a pak kluka), něco jsme dostali, na něco přispěli babičky. Jasně, nenosím teď žádné výstělky posledních hitů módy 🙂 zvládli jsme to. Vše se nakupovalo po akcích (jídlo, hygienické prostředky...), manžel jezdil nějaký čas do práce na kole...ale prostě jsme se přizpůsobili momentálním situacím. Hodně štěstí 😉

sheeni123
3. lis 2014

A plínky jsem prala, takže to taky hodně ušetřilo.

marecekavendulka
3. lis 2014

věci na miminko se dají koupit velice levně a přitom moc hezké.kdybys látkovala,tak také ušetříš. největší výdaj je opravdu za UM,jak už tu holky psaly. nemyslím si,že byste to nezvládli. 🙂

androsa
3. lis 2014

.........tak já osobně jsem si vybavičku, kočárek, sedačku a ty dražší věci koupila ještě když byl větší příjem a teprve jsem pracovali na miminku.....už jsem vybírala co tak koupím, jak se mimi potvrdilo, tak jsem nakoupila, protože peníze ještě tolik nechyběly........do konce těhu jsem měla vše nakoupeno, protože jako potom s břichema a vš estinedělí já osobně jsem neměla náladu někde trajdat, tak jsem co jsem mohla koupit dopředu, protože náklady jsou vysoké a kupovat vše naráz na to nemám.......a pak jen, co chybí dokupovat a každym měsícem se uskromňuji...náklady mám stejné, ale do oblečení už tolik neinvestuji. Zezačátku jsem chtěla taky nastrojené miminko, ale časem, jak dítě roste, každá maminka přijde na to, při druhé, někdo při prvním, ale já až při druhé, že je zbytečné investovat do drahych značkovych věcí pro miminko, možná na parádu, ale doma stačí bohatě bazárkové..........a látkování taky doporučuji, to jsem nakoupila jako první a baví mě to doteď 🙂 tím se hodně ušetří.....do toho každá maminka přijde a zvládnou tse to dá, jen už jdou starnou drahé osobní koníčky a tak a na pořadu dne jsou děti 🙂

blahova_andrea
3. lis 2014

víš jak to dělají jiní, co mají nízké příjmy? pokud po miminku touží, tak si ho pořídí a pak udělají vše pro to, aby mu nic nechybělo. děti ke štěstí nepotřebují značkové oblečky, každou blbost z reklamy, 2x ročně dovolenou a poníka 😉 když to hodně přeženu. náklady se osekají kdekoliv to jde nebo se rodina pokusí prostě někde navýšit příjmy. když to dítě jednou máš...vždycky to nějak uděláš! 😉 když se moc počítá, nebývá to dobré. každá rodina má jiný standard. jiné možnosti, touhy...nedá se to moc porovnávat. ale odkládat dítě jen kvůli financím, které nejsou tak hrozné (jsou na tom lidé hůř 😉)...aby jsi jednou nelitovala. zvlášť, když víš, že zdraví jede v protisměru. já kdybych počítala, tak nemám ani jedno dítě. naše situace je bídná. no a mám dvě a zatím jim vůbec nic nechybí. jsme všichni šťastní, že se máme a s tím, co přijde časem se prostě nějak popereme 😉 pokud oba miminko chcete, tak si ho dopřejte. zodpovědné je dítě vychovávat s láskou a nějakými těmi hodnotami, ne s postýlkou vystlanou bankovkami 😅

tulikiss
3. lis 2014

@nikinnna zaujalo me ze pises ze pujdes urcite na nemocenskou a to je opravdu nutne?

nuali
3. lis 2014

@blahova_andrea Pod tohle bych se podepsala 🙂 Naprosto souhlasím.

silvik77
3. lis 2014

@nikinnna Taky to tak máme, bude nám zůstávat 11 tisíc na vše. Je mi 37, po pěti letech se nám zadařilo. Prostě to nějak udělat musíme. Co se dá, koupíme bazarové, včetně kočárku...

texetka
3. lis 2014

Tak on to má každý jinak nastaveno. Já bych nechtěla počítat každou korunu a rozhodovat se zda koupím maso nebo ovoce, zda budu mít na kroužek pro dítě nebo zda nepojedeme na dovolenou - byť do kempu u rybníka. Vím to a jsem si tím jistá hlavně protože jsem to zažila a nebylo to dobré odbobí - ani co se partnerského vztahu týká. Hádky kvůli penězům , zkoumání výdajů, škudelní na všem....
Proto možná jsem zastáncem mít rezervu ze které se dá brát - třeba na dovolenou, nebo na dárek k narozeninám a podobně anebo z ní vyjít nějakou dobu když bude muž na nemocenské .
Neříkám kupovat každou blbost, to si nedovolím ani nyní, když chodím do práce, ale žít z ruky do pusy už bych opakovat nechtěla.

primaska
3. lis 2014

Vytvořte si rezervu, jste ještě hodně mladí, není kam spěchat..

andrejinda
3. lis 2014

Niki, souhlasím s ostatníma maminkama...je dobré, že jste zodpovědná, ale tak špatně na tom finančně určitě nejste a to by fakt nebyl správný čas nikdy. My třeba s manželem nedobrovolně čekali na první děťátko celkem 8 let (nedařilo se...), takže si myslím, že se vůbec nemusí vyplatit dítě odkládat jen kvůli penězům, pak už se nemusí zadařit a bylo by Vám na houby, že máte finance...těch není přeci nikdy dost🙂 Teď máme dětičky dvě a s financemi taky nic extra, skoro všechno táhne manžel, vydělává 20 tis. měsíčně, já jsem na rodičovské...ale nikdy, opravdu nikdy bych neměnila za to, co jsme měli předtím (nemuseli jsme počítat, mohli jsme jezdit po výletech, jak jsme chtěli, na večeře apod., teď už přemýšlíme, za co ty peníze dáváme no, ale fakt to není tak hrozný, nebojte, jen jde o to si určit priority 🙂 A myslím, že pokud máte svůj byt, tak jste na tom oproti mnohým fakt zlatě... 🙂

sedmiteckas
3. lis 2014

Jejdamane...je to otázkou vašich priorit. Urcite se z vašeho společného platu pořídit miminko dá 🙂 my nemáme vic... Jde o to, jestli vam bude stačit oblečení z bazárku, kočárek za normální cenu atd.