Boulička nad zubem. Cysta s hnisem po vyčištění? Čekat nebo řešit?

Zodpovězené
10. led 2021

Dobrý den,

nad horním třenovým zubem jsem si začátkem tohoto roku našla bouličku tvrdou na stisk. Při čištění pleti u kořene nosu to zabolelo, myslela jsem, že to je zanícený pór, ale pak jsem našla nad zubem tu bouličku. Je to nepohyblivá tvrdá boulička, při silnějším stlačení to je citlivé, ale jinak to bylo v klidu. Boulička nebyla vidět, jde nahmatat jen prstem a je veliká asi jak větší zrnko čočky. Na druhé straně čelisti nad zubem nic takového nemám.

Navštívila jsem zubařku a ta mi našla v zubu pod starou plombou hluboký kaz, že ta boulička je od toho, že tam byl zánět. Zub vyčistila, následně na další prohlídce vyplnila kanálky a udělala rentgen a prý to je dobře zaplněno. Přišlo mi ale divné, že tam ta boulička pořád zůstala. Zubařka mi řekla, že se to bude hojit dlouho a že je to ok, i když jsem jí o té bouličce na té poslední návštěvě řekla.

Jsou ale skoro čtyři měsíce pryč a ta tvrdá boulička je tam pořád. Nezvětšuje se, ani se nezmenšuje, nikdy nepraskla, hnis z ní nikdy nevytékal, řekla bych, že je pořád stejná. I ta citlivost je stejná, když na bouličku přitlačím. Možná teda je to na stisk méně citlivé, jak to bylo před vyčištěním zubu. Samotný zub je v klidu i na zkousnutí. Začínám už z toho být nervózní, zda ta boulička nesignalizuje to, že tam je pořád aktivní zánět.

Neměla by ta boulička po takové době už mizet?

Nemůže to být nějaká cysta s hnisem, co tam zůstala i po tom vyčištění?

Nevím, jestli mám čekat ještě do konce ledna na preventivní prohlídku, nebo jestli to mám nějak řešit už teď...

Děkuji

Dobrý den,

počkejte na kontrolu na konci ledna, můžete se s Vaší paní doktorkou domluvit na kontrolním snímku. Pokud byl pod zubem dlouho chronický zánět, hojení může být dlouhé.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová