Fleky na zubech. Co s tím?

Zodpovězené
6. led 2020

Dobrý den, paní doktorko,

píšu ohledně zoubků ročního syna. Vrchní jedničky a dvojky má flekaté, jakoby spodní část zubu byla zeslabená (přikládám foto).

Co s tím?

Zoubky čistíme od prvního zubu vodou a měkkým kartáčkem. Syn je kojený, jí víceméně vše kromě sladkostí. Po jídle pije vodu.
Dalším problémem je, že má mezi vrchními jedničkami jakoby uzdičku, která se mi zdá poměrně přirostlá a při čištění občas krvácí.

Jak toto řešit?

Díky za každou radu a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

co se týká uzdičky, zkuste akorát čistit opatrněji, aby nebyla kartáčkem natolik podrážděna, že krvácí. Pokud by byla v pozdějším věku příčinou mezery mezi stálými zuby, která se neuzavírá, po konzultaci s ortodontistou se uzdička upraví chirurgicky. Ale teď to není ve Vašem případě aktuální. Pokud je sklovina pevná a zoubky se nekazí, nejsou skvrny problém. Příčinu vzniku Vám bohužel nejsem schopna říct. Raději bych ale stav konzultovala s Vaším lékařem, ke kterému byste měli docházet na pravidelné preventivní kontroly po prořezání zoubků. Ten zhodnotí i stav skloviny a riziko vzniku zubního kazu. Důležité je dobře zoubky očistit večer a i ráno po kojení.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová