Jak řešit medové zoubky u ročního syna?

Zodpovězené
23. dub 2019

Dobrý den, paní MDDr. Kováčová,

prosím Vás o radu.

Mám ročního syna a má medové zoubky na jedničkách (celkem má 6 zubů). Dokonce na jednom zoubku má vydrolenou vrchní část zubů, tedy sklovinu, jestli píši správně. Od 6 měsíců, kdy se prořezal první zub a měl žlutý povlak, jsem to řešila. Bohužel mi dodnes nikdo neporadil, co s tím. Od začátku čistíme 2x denně jen vodou bez pasty. Kojím. Sladké nejí. Pediatr ani zubaři (byli jsme nezávisle na sobě u dvou) to neřeší. Pediatr nám řekl, abychom brali zymafluor, zubař řekl, že to brát nemáme. Prosím o radu, mohu synovi nějak pomoci?

Dobrý den,
fluoridy podávat nemusíte, neřeší to příčinu problému. Medové zoubky u tak malého dítěte jsou způsobeny buď špatnými stravovacími návyky, sladkým pitím(mezi to patří i dětské granulované čaje) nebo i nočním kojením. Tím mám na mysli kojení, kdy se dítě přisaje x krát za noc, maminku používá spíše jako dudlík. V takovém případě nemá nevyzrálá sklovina dětí šanci se nevykazit. Přimlouvala bych se za radu u dentální hygienistky, naučí Vás správně čistit nejen 6 zoubků syna, ale poradí Vám jak pečovat i o další zoubky, které se brzy prořežou, aby je nepotkal stejný osud.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová